Profile lecznicze w sanatoriach

Profile lecznicze w sanatoriach wg ministerstwa zdrowia - charakterystyka, opisy

 

1.  Choroby ortopedyczno-urazowe - ortopedia

2.  Choroby układu nerwowego - neurologia

3.  Choroby reumatologiczne  - reumatologia 

4.  Choroby kardiologiczne i nadciśnienie - kardiologia 

5.  Choroby naczyń obwodowych

6.  Choroby górnych dróg oddechowych - laryngologia

7.  Choroby dolnych dróg oddechowych - pulmonologia 

8.  Choroby układu trawienia - gastroenterologia, hepatologia

9.   Cukrzyca - diabetologia

10.  Otyłość

11.  Choroby endokrynologiczne

12.  Osteoporoza

13.  Choroby skóry - dermatologia 

14.  Choroby kobiece - ginekologia

15.  Choroby nerek i dróg moczowych  - nefrologia i urologia

16.  Choroby oka - okulistyka

17.  Choroby krwi i układu krwiotwórczego - hematologia


BAZA ZABIEGOWA W SANATORIUM

Balneoterapia (dział balneologii, leczenie kąpielami) wykorzystuje wodolecznictwo słodkowodne i mineralne kąpiele gazowe i borowinowe w leczeniu uzdrowiskowym.  

 

Kąpiel perełkowa to rodzaj zabiegu balneologicznego polegający na kąpieli w wodzie, do której wtłaczane jest powietrze pod ciśnieniem. Zabieg ma działanie odprężające – poprawia samopoczucia i zmniejsza ryzyko zaburzeń krążeniowych. Zalecany jest przy nerwicach, ogólnym osłabieniu, itp. Przeciwwskazania: ogólne i szczegółowe uwzględniające czynnik termiczny i hydrostatyczny. Przy zastosowaniu wody leczniczej dodatkowe działanie i przeciwwskazania jak dla danego rodzaju wody.

Kąpiel wykonuje się na bazie wód leczniczych lub zwykłej wody gospodarczej o temperaturze 35-37 °C. Zabieg trwa 10-20 minut i podczas kuracji uzdrowiskowej przeciętnie wykonywany jest 2-3 razy w tygodniu. Uzdrowiska, które wykonują zabieg: Lądek-Zdrój, Polańczyk, Goczałkowice-Zdrój

 

Kąpiel solankowa to jeden z przyjemniejszych zabiegów wykonywanych przez sanatoria. Wycisza, uspokaja, poprawia samopoczucie. Dobroczynnie wpływa na kości, polecana osobom otyłym, również osobom z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych i zatok, przewlekłymi i zwyrodnieniowymi chorobami reumatycznymi, z problemami skórnymi (np. łuszczyca) oraz problemami ginekologicznymi.

Przeciwwskazania: Kąpiel solankowa przeciwwskazana jest osobom po przebytym zawale serca, wadach zastawek, przy niewydolności jajników oraz zaburzeniach rozwojowych narządów rozrodczych, kobietom w ciąży, dalej niewydolność krążenia, choroby naczyń wieńcowych z wysiłkową dusznicą bolesną. Kąpieli solankowych nie wykonuje się w stanach ostrych chorób przewlekłych, a także w przewlekłych chorobach wyniszczających, ciężkiej psychopatii, nadczynności tarczycy, czynnej gruźlicy i nowotworach.

 

Kąpiel kwasowęglowa to zabieg znany w balneologii od lat, stosowany w lecznictwie uzdrowiskowym i sanatoryjnym. Odbywa się na dwa sposoby:

  • w kąpieli wodnej, w wannie lub
  • bez użycia wody tzw. sucha kąpiel.

Szczególnym jej atutem jest możliwość stosowania u pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi, np. z wadami serca, z rozrusznikiem czy też po zabiegach kardiochirurgicznych. W większości uzdrowisk kąpiel kwasowęglowa odbywa się w wodzie.

Do leczenia kąpielami kwasowęglowymi kwalifikują się chorzy z umiarkowanym nadciśnieniem, chorzy ze zmianami zwyrodnieniowymi, jako leczenie wspomagające, bodźcotwórcze dla układu krążeniowego przy zachowanej jego wydolności, czynnościowe zaburzenia krążenia, choroby naczyń obwodowych z uwzględnieniem przeciwwskazań, nerwice, ozdrowieńcy przy sprawnym układzie krążeniowo-oddechowym, chorzy z zaburzeniami ukrwienia kończyn dolnych w cukrzycy.

Dwutlenek węgla zawarty w wodzie rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie tętnicze. Chory po kąpieli jest zrelaksowany, ma lepszy nastrój, jest spokojniejszy, czasami nawet senny. 

 

 

Elektroterapia 

dziedzina fizykoterapii (lecznictwa fizykalnego) zajmująca się leczeniem objawowym schorzeń m.in. układu ruchu i neurologicznych za pomocą różnego rodzaju prądów leczniczych, w którym wykorzystuje się do leczenia prąd stały, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości.

 

Celem elektroterapii jest złagodzenie bólu i poprawienie ukrwienia stymulowanej tkanki. Przyspiesza wchłanianie obrzęków i wysięków śródstawowych.

 

Jonoforeza (Jontoforeza) to bezbolesna metoda w leczeniu wielu schorzeń. Polega na wprowadzeniu do chorego miejsca leku dzięki stałemu natężeniu prądu. Metoda ta pozwala na stosowanie bardzo silnych dawek leku. Jonoforeza poprawia unerwienie, zmniejsza ból, zwiększa uwapnienie kośćca, działa przeciwzapalnie.

Przeciwwskazania do jonoforezy: rak (obecny lub przebyty), ciąża, rozrusznik serca, uczulenie na leki stosowane podczas zabiegu. Zabieg kosztuje ok 6,5-10 zł za 10 minut

 

 

Galwanizacja zabieg elektroleczniczy polegający na przepływie przez część organizmu prądu stałego, wykorzystywany przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie w leczeniu nerwobóli, chorób zwyrodnieniowych stawów kręgosłupa, porażeń wiotkich oraz zaburzeń krążenia obwodowego, poprawia unerwienie, zmniejsza ból, zwiększa uwapnienie kośćca. Zabieg kosztuje 5-10 zł za 10 minut. Nie wolno stosować przy uszkodzeniach skóry, ponieważ podrażnia tkanki. W trakcie zabiegu odczuwane jest mrowienie.

 

Prądy diadynamiczne DD (zwane inaczej prądami Bernarda) wykazują one silnie działanie przeciwbólowe i przekrwienne.

 

Interdyn czyli prądy interferencyjne (prądy Nemeca) to prądy średniej częstotliwości modulowane w amplitudzie z małą częstotliwością. Prądy interferencyjne, których częstotliwość zmienia się rytmicznie działają na skurcze mięśni szkieletowych, pobudzają mięśnie do skurczu (usprawnia krążenie obwodowe), wywołują efekt przeciwbólowy, usprawniają procesy odżywcze tkanek i metabolizm (przemiany materii).

 

Działanie biologiczne interferencji zależy od  częstotliwości:

  • 0-10Hz-pobudzająco ,wywołują skurcze pojedynczych mięśni
  • 25-50Hz-pobudzająco, aktywują układ motoryczny i zwiększają przekrwienie
  • 50-100Hz-polepszają ukrwienie tkanek, zmagają przemianę materii, przeciwbólowo
  • 0-100Hz- działanie wszystkich powyższych

 

Elektrostymulacja mięśni - wykorzystywany jest tu prąd stały impulsowy (płynący z przerwami). Elektrody umieszcza się na skórze w miejscach zwanych punktami elektromotorycznymi. Celem zabiegu jest pobudzenie mięśni do skurczu (mięśnie kurczą się i odpoczywają w rytm płynącego z przerwami prądu). Wykonuje się elektrostymulację mięśni porażonych (z uszkodzonymi nerwami doprowadzającymi impulsy) jako substytut naturalnych pobudzeń oraz zdrowych w celu wzmocnienia ich lub poprawy krążenia obwodowego.

 

Przezskórna stymulacja nerwów - elektrostymulacja przeciwbólowa.




« powrót
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się