Szczawnica

W jednym z najpiękniejszych zakątków południowej Polski, na pograniczu Pienin i Beskidu Sądeckiego, w malowniczej dolinie Grajcarka, na wysokości 430 – 560 m n.p.m. położone jest liczące 7,5 tysięcy mieszkańców Miasto i Gmina Szczawnica.

 

Szczawnica zaliczana jest do najstarszych zdrojowisk w grupie karpackiej, gdyż sądząc po nazwie (szczawa - woda kwaśna) o jej wodach mineralnych wiedziano od samego początku. Gmina zajmuje powierzchnię 8789 ha i obejmuje swoim zasięgiem miasto Szczawnicę oraz dwie wsie Szlachtową i Jaworki.

 

Dzięki specyficznemu mikroklimatowi i obecności źródeł wód mineralnych, miasto wyspecjalizowało się w leczeniu chorób dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i dróg moczowych, a także schorzeń narządów ruchu. Uzdrowisko posiada bazę zabiegową  m.in. w Inhalatorium, wyposażonym w unikatowe komory pneumatyczne służące do leczenia chorób płuc oraz komory solankowo - celkowe, w których wykonuje się inhalacje skuteczne w leczeniu astmy oskrzelowej. Uzdrowisko eksploatuje obecnie 10 źródeł wód mineralnych. Wody te to szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe, bromkowe bogate w sole mineralne i liczne mikroelementy. Szczególnie wskazane przy schorzeniach dróg oddechowych, nieżytach żołądka, zaparciach, skazie moczowej, miażdżycy tętnic, z wysokim poziomem cholesterolu, osteoporozie.

 

Szczawnica kładzie duży nacisk na rozwój sportu, turystyki i wypoczynku zarówno zorganizowanego jak i indywidualnego. Stanowi doskonałą bazę turystyczną przyjmującą jednorazowo kilka tysięcy gości, którym zapewnia noclegi w pokojach o zróżnicowanym standardzie, od apartamentów w hotelach, pensjonatach, pokoi w budynkach sanatoryjnych, willach, ośrodkach wypoczynkowych i domach wczasowych, po miejsca w kwaterach prywatnych, schroniskach i polach namiotowych. Oferuje też różnorodne możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Góry pokryte lasami o bogatej florze i faunie przyciągają amatorów pieszych wędrówek. Liczne szlaki turystyczne prowadzą na najwyższe szczyty Pienin i Gorców oraz do rezerwatów przyrody: Wąwozu Homole, Wysokich Skałek, a także do jednego z najpiękniejszych obfitujących w malownicze skałki i progi skalne, tworzące przełomy i wodospady - rezerwatu Białej Wody. Trasy dostosowane są do możliwości fizycznych przeciętnego turysty.

 

W samym centrum Szczawnicy można skorzystać z czteroosobowej kolejki krzesełkowej, prowadzącej na Palenicę, skąd rozpościera się wspaniały widok na panoramę Tatr, Pienin, Beskidu Sądeckiego i całej Szczawnicy. Obok na sąsiadującej z Palenicą - Szafranówce zbudowano zjeżdżalnię wózkową, atrakcyjną zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

 

Z kolei na północnym stoku „Bukowinek” w odległości zaledwie 350 metrów od centrum Jaworek została oddana do użytku dwuosobowa kolej linowa „Homole”.

Turystów preferujących szybsze sposoby zwiedzania terenu ucieszą przygotowane liczne trasy rowerowe i konne, o różnym stopniu trudności. Na miejscu, w wypożyczalniach sprzętu sportowego można zaopatrzyć się w rower górski, natomiast w stadninach koni skorzystać z bogatej oferty, organizowanych tam, imprez konnych.

 

Miłośnicy sportów wodnych, dzięki wartkiemu nurtowi Dunajca, mogą sprawdzić swoje umiejętności, wypożyczając kajak i pokonując tor slalomowy wiodący wzdłuż trasy spływu Dunajca.

W górskich rzekach i bystrych potokach zwolennicy wędkarstwa odnajdą wiele miejsc, do których będą chcieli powrócić. Dunajec wraz z dopływami jest największym i najpopularniejszym łowiskiem muchowym w Polsce, a przede wszystkim obszarem występowania pstrąga potokowego, lipienia i głowacicy. Urozmaicone łowiska, wspaniałe krajobrazy i czyste górskie rzeki przyciągną swym urokiem wszystkich miłośników wędki.

 

Pobyt w Szczawnicy to również doskonała okazja do poznania uroków Pienińskiego Parku Narodowego, zwiedzenia pobliskich zamków w Niedzicy i Czorsztynie, podróży statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim, a także skorzystania z jednej z największych atrakcji turystyczno-krajobrazowych Pienin, spływu tratwami przełomem Dunajca.

 

Szczawnica jest atrakcyjna także zimą. Wraz z pierwszymi opadami śniegu przekształca się w centrum sportów zimowych. Na terenie miasta - w centrum, w Jaworkach i pod Durbaszką - znajdują się wyciągi narciarskie oraz trasy zjazdowe zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych amatorów białego szaleństwa.

 

Narciarzy o większych umiejętnościach ucieszy sztucznie śnieżona trasa na stoku Palenicy, posiadająca homologację FIS, na której rozgrywane są zawody alpejskie.
Możliwość pełnej satysfakcji z uprawianego narciarstwa, także i zwolennikom jazdy rekreacyjnej, dostarczy oddana do użytku oświetlona trasa zjazdowa o długości 1800 m - Palenica II.

W Szczawnicy znajdują się liczne wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Na stokach narciarskich swoje usługi oferują fachowi instruktorzy narciarstwa.

 

Folklor góralski jest w Szczawnicy wciąż żywy i widoczny w gwarze pienińskiej, strojach ludowych noszonych przez flisaków, dorożkarzy i rodowitych szczawniczan podczas uroczystości, a także w wyrobach tutejszych rzemieślników i dziełach twórców ludowych. Działają tu zespoły regionalne oraz Pieniński Oddział Związku Podhalan.

 

Największym świętem lokalnego folkloru, przybliżającym zwyczaje i tradycje góralsko-pasterskie jest organizowane w lipcu przez Miejski Ośrodek Kultury „Lato Pienińskie".

W Muzeum Pienińskim znajduje się stała ekspozycja etnograficzno-historyczna, poświęcona kulturze górali pienińskich i tradycji zdrojowej.

 

Przez cały rok w pijalni uzdrowiskowej funkcjonuje Galeria Wystaw Pijalni Wód Mineralnych, w której prezentowane są prace wybitnych twórców, z kolei w odrestaurowanym budynku przy Placu Dietla mieści się Muzeum Historii Uzdrowiska gromadzące dokumenty i obiekty muzealne dotyczące powstania 
i historii szczawnickiego kurortu.

 

W Jaworkach, kilka kilometrów od centrum Szczawnicy, znajduje się przystań dla artystów - "Muzyczna Owczarnia". Odbywają się tam koncerty rockowe, bluesowe, jazzowe, country i in., znanych i popularnych wykonawców polskich i zagranicznych, między innymi częste koncerty światowej sławy skrzypka NigelaKennedy'ego – honorowego obywatela Szczawnicy. Oryginalne wnętrza i niepowtarzalny klimat gromadzą w każdy weekend koneserów dobrej muzyki.

 

Do podniesienia atrakcyjności Szczawnicy i rozszerzenia oferty turystyczno-wypoczynkowej bez wątpienia przyczyniły się również realizowane w ostatnich latach inwestycje jak: promenada spacerowa wzdłuż prawego brzegu potoku Grajcarek z malowniczymi kładkami łączącymi obydwa brzegi rzeki, a także oryginalny rynek w centrum wsi Jaworki.

 

Rewitalizacja uzdrowiskowego Parku Dolnego oraz kompleksowa przebudowa Placu Dietla 
z traktem wzdłuż ulicy Zdrojowej połączona z przebudową pijalni „Magdalena” to kolejne projekty, które przyczynią się do poprawy wizerunku pienińskiego kurortu.

 

Dzięki realizowanym inwestycjom, Szczawnica odzyskuje dawny blask stając się nowoczesnym europejskim kurortem świadczącym usługi o najwyższych standardach.

 

Bogactwo krajobrazów górskich i urok XIX wiecznej architektury zdrojowej, w połączeniu z różnorodnymi możliwościami aktywnego wypoczynku, przyciąga z roku na rok coraz liczniejsze grono miłośników przyrody i naturalnego piękna tutejszych okolic.

 

Maj

 20.05    Biesiada Szlachtowska - 50.lecie uzyskania praw miejskich

             - pokazy tańca nowoczesnego

             - konkursy i zabawy dla dzieci i dorosłych

             - oprawa muzyczna i prowadzenie Okowita Sam Band

 27.05    Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych – plac przy dolnej stacji kolei linowej

 30.05    XI Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Michała Słowika  Dzwona – kinoteatr „Pieniny“ godz 15:00.

 

Czerwiec

50.lecie uzyskania praw miejskich

1.06       Dzień dziecka

22.06     - Przekazanie kluczy do wrót Miasta Szczawnicy młodzieży.

             - Zaprzysiężenie młodzieżowego burmistrza i młodzieżowej rady miasta na  1 dzień.

             - Uroczysta sesja młodzieżowej rady miejskiej.

24.06     Biesiada Jaworska - 50.lecie uzyskania praw miejskich

             16:00 Koncert Chóru Męskiego z Austrii – Kościół pw. Św. Jana  Chrzciciela, Jaworki.

             17:00 Festyn – boisko sportowe Jaworki

 

Lipiec

50.lecie uzyskania praw miejskich

Turniej sportowy z udziałem samorządów lokalnych najbliższych Szczawnicy (Krościenko, Leśnica, Czorsztyn, Łącko)

1.07       Rozpoczęcie Lata Pienińskiego – festyn piłkarski – boisko sportowe KS  Jarmuta

7-14.07 Koncerty młodzieży uczęszczającej na warsztaty muzyczne – „Młodzież  Miastu“ - 50.lecie uzyskania praw miejskich

15.07   Festiwal Muzyka nad Zdrojami – cerkiew Jaworki

21.07   Korowód ulicami miasta z okazji 50.lecia uzyskania praw miejskich  Festiwal Muzyka nad Zdrojami – plac pod kolejką

           Wybory Miss Pienin

29.07   Festiwal Kultur Górskich: Łemków, Rusnaków i Górali – scena plenerowa Jaworki

 

Sierpień

4.08       Sztuka autorstwa Jana Malinowskiego "Wesele Góralskie" regionu pienińskiego w kinoteatrze „Pieniny”

5.08       Redyk w Jaworkach:

             - konkursy wiedzy

             - konkursy sportowe

             - mianowanie na zbójnika półwiecza

             - występ zespołu folklorystycznego z Meksyku

14.08     Festyn rodzinny Związku Podhalan

15.08     Festiwal Muzyka Nad Zdrojami – msza góralska

24.08     Impreza plenerowa sportowo-rekreacyjna – plac przy dolnej stacji kolei  linowej

25.08     Piknik Country - plac przy dolnej stacji kolei linowej

26.08     Festiwal Muzyka nad Zdrojami – zakończenie Lata Pienińskiego

 

Wrzesień

15.09     Festiwal Młodych Talentów Kryształowa Nuta – kinoteatr „Pieniny“

 

Październik

27.10     Benefis

 

Listopad

11.11     Obchody Dnia Niepodległości – Bieg Niepodległości

 

Grudzień

6.12       Mikołaj

13.12     Eliminacje do XXXVII Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im.  Andrzeja Skupnia Florka

31.12     Sylwester

 

oficjalna strona internetowa Miasta i Gminy Szczawnica www.szczawnica.pl


Zobacz: sanatoria w Szczawnicy




« powrót
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się