Solec Zdrój

Solec-Zdrój jest niewielką miejscowością liczącą niespełna 900 mieszkańców. Jest również siedzibą gminy uzdrowiskowej. Na kuracjuszy czeka 400 miejsc. W uzdrowisku leczy się choroby narządu ruchu i reumatyczne, jak również choroby skóry i alergię. W pobliżu uzdrowiska w wyniku przeprowadzonych badań geologicznych natrafiono na solankę o zawartości siarkowodoru 8-krotnie większą niż dotychczas eksploatowane źródła. Jest to unikalne ujęcie wód mineralnych tego typu na świecie.

Smak tych wód jest mocno słony, a zapach charakterystyczny dla siarkowodoru. Jest to solanka chlorkowo-jodkowo-sodowo-bromkowo-siarczkowa, którą nazywamy tu po prostu wodą siarczkową.

Posiada ona wysoką wartość leczniczą, szczególnie w schorzeniach narządów ruchu, reumatycznych oraz ortopedyczno-urazowych. Stosowanie wód siarczkowych ma bardzo liczne wskazania lecznicze obejmujące różne dziedziny patologii. Najczęściej w uzdrowisku stosowane są w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych narządów ruchu oraz obwodowego układu nerwowego, leczeniu chorób kobiecych oraz przewlekłych zatruć metalami ciężkimi.

Uzdrowisko Solec-Zdrój posiada profil reumatologiczny. Ponad 80% leczonych chorych stanowią kuracjusze ze schorzeniami narządów ruchu. Lecznictwo w Solcu-zdroju realizowane jest systemem sanatoryjnym i ambulatoryjnym. Solec posiada zakład przyrodoleczniczy, fizykoterapię oraz zakład rehabilitacji. Funkcjonują tu dwa sanatoria dysponujące 192 miejscami.

Aktualnie wykorzystywana jest również solanka Malina z ujęcia w pobliskim Wełninie. Jest ona siedmiokrotnie silniejsza od wód soleckich. Na bazie tej wody siarczkowej funkcjonuje nowoczesny trzygwiazdkowy obiekt hotelowo-sanatoryjny madical-SPA „Malinowy Zdrój”. Dysponuje on 195 miejscami w pokojach o wysokim standardzie oraz bogatym zapleczem rekreacyjno-leczniczym.

Uzdrowisko Solec-Zdrój Spółka z o.o. to niewielkie, zaciszne i bardzo spokojne uzdrowisko, oddalone od ośrodków przemysłowych i otoczone licznymi lasami, dlatego też cieszy się dużym uznaniem wśród Kuracjuszy z całej Polski i z zagranicy. Obiekty Uzdrowiska zlokalizowane są w pięknym Parku Zdrojowym, do którego przylega kompleks lasu sosnowego i miejscowy zalew wodny. Wspaniały, z unikalnym drzewostanem park i malowniczo wkomponowana w jego pejzaż rzeka Rzoska tworzą wspaniałe miejsce do leczenia i wypoczynku. Wszystkie te elementy sprawiają, że Uzdrowisko w Solcu-Zdroju stanowi ekologiczną oazę, pełną spokoju, czystego powietrza i ciszy, zakłócanej jedynie śpiewem ptaków.

Zabytki

  •  Kościół św. Mikołaja – parafia powstała prawdopodobnie w I poł. XIII w., jest odnotowana w wykazach świętopietrza z 1326 r.
  • Zabytkowe domy – bardzo ściśle z zabytkowym założeniem parkowo-krajobrazowym związane są zabytkowe domy: Sanatorium "Hotel" z 1918 r., willa "Jasna" z 1910 r., pawilon biura usług z 1910 r., willa "Prus" z 1918 r., willa "Irena" oraz budynek "Zdroju Soleckiego". Zakład przyrodoleczniczy budowany w latach 1923-1925.
  • W okolicach Solca-Zdroju, w stanowisku z II w. n.e. archeologowie znaleźli egipską figurkę uszebti. Wydobyto ją z popielicy, w której Słowianie chowali prochy zmarłych.

Atrakcje turystyczne

  • Stary park zdrojowy – występuje tu skupisko wartościowego drzewostanu z udziałem gatunków egzotycznych takich jak: sosna wejmutka, kłek kanadyjski, świerk balsamiczny, platana oraz piękne okazy starej lipy szerokolistnej, modrzewi i magnolii.
  • Zalew – od strony zachodniej bezpośrednio do parku zdrojowego przylega nowo powstały zbiornik retencyjno-rekreacyjny.
  • Las – bezpośrednio do parku zdrojowego przylega 120 ha kompleksu leśnego o drzewostanie mieszanym z przewagą lasu sosnowego.

 

źródła: Urząd Gminy http://solec-zdroj.eu oraz http://pl.wikipedia.org
« powrót
Reklama esanatoria.eu
Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A.

Polecane sanatoria

Sanatorium Uzdrowiskowe Marta
Połczyn Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 120 zł
Sanatorium Łączność
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 110 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów
Augustów
(podlaskie)
cena od: 99 zł
Willa Alfa
Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 65 zł
Uzdrowisko Świnoujście S.A.
Świnoujście
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się