Przewlekłe nieżyty gardła, krtani, tchawicy

Przewlekły nieżyt gardła przebiega w różnych postaciach zależnych od wywołujących chorobę czynników. Należą do nich: zakażenia wynikające z powtarzających się ostrych stanów zapalnych gardła, migdałków, nosa, zatok przynosowych, a także drażniące skutki dymu tytoniowego, kurzu i pyłów, alkoholu, gorących potraw, itp.

 

Na przewlekły nieżyt gardła chorują częściej osoby z wrodzoną większą podatnością na uszkodzenie błony śluzowej gardła.

 

Objawy:

  • zaczerwienienie błony śluzowej gardła, która staje się sucha i błyszcząca, czasem pokryta zasychającą wydzieliną w postaci strupów widocznych za języczkiem
  • chorzy na przewlekły nieżyt gardła, zwłaszcza w postaci zanikowej z wysychaniem, odczuwają ból gardła o zmiennym nasileniu, mają wrażenie obecności przeszkody w gardle, skarżą się na drapanie i pieczenie.

 

Ostre zapalenie krtani – choroba zapalna błony śluzowej górnych dróg oddechowych, zwykle o etiologii zakaźnej. Przyczyną ostrego zapalenia krtani najczęściej jest zakażenie wirusowe, które może wikłać się zakażeniem bakteryjnym lub zakażenie pierwotnie bakteryjne, rzadziej lotne toksyny lub zaburzenia immunologiczne. W wyniku ostrego zapalenia trwającego góra kilka dni, może wystąpić miejscowe uszkodzenie nabłonka krtani, które goi się bez pozostawienia zmian. W przypadku przedłużania się stanu zapalnego może dochodzić do powstawania zmian włóknistych i rozwoju przewlekłego zapalenia. W zależności od czynników etiologicznych zapalenie często obejmuje również śluzówkę sąsiadujących struktur anatomicznych: gardła i tchawicy.

 

Przewlekłe zapalenie krtani - rozwija się skrycie, niepostrzeżenie, często w następstwie ostrego, niewyleczonego zapalenia błony śluzowej krtani. Niekiedy powstaje z tych samych powodów, co ostre zapalenie błony śluzowej krtani.

 

Objawy:

  • chrypka
  • afonia
  • kaszel
  • gorączka
  • dreszcze
  • ogólne złe samopoczucie
  • może wystąpić duszność wdechowa

 

Zapalenie tchawicy to choroba górnych dróg oddechowych, zazwyczaj o etiologii wirusowej. Najczęstszymi drobnoustrojami są wirusy grypy, paragrypy, rhino, adeno, RS oraz rzadziej bakterie atypowe: Chlamydia pneumoniae oraz Mycoplasma pneumoniae. W formie ostrej przebiega często z zapaleniem oskrzeli oraz krtani (pseudokrup). Zakażenie tchawicy może być wstępem do zapalenia oskrzeli. W postaci przewlekłej często ma wspólna etiologię i przebieg z przewlekłym zapaleniem gardła. Ostre zapalenie tchawicy zaczyna się nagle bólami za mostkiem, nasilającymi się przy głębokim oddychaniu oraz kaszlem, początkowo suchym i bolesnym, następnie przechodzącym w kaszel wilgotny. Schorzeniu mogą towarzyszyć inne objawy stanu zapalnego, takie jak stany podgorączkowe, osłabienie i złe samopoczucie. Najczęściej choroba jest uleczalna, lecz w najgorszych wypadkach grozi śmiercią.

 

 

Zobacz:  Sanatoria leczące choroby górnych dróg oddechowych




« powrót
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się