Połczyn Zdrój

Podstawą funkcjonowania uzdrowiska są złoża borowiny i solanki, dzięki którym leczy się schorzenia reumatyczne, neurologiczne, układu krążenia, osteoporozę, dolegliwości narządów ruchu i choroby kobiece. Dodatkowym powodem rozwoju uzdrowiska było położenie miasta wśród terenów przyrodniczych i słabo zurbanizowanych.

Tutejsze źródła – szczawy żelaziste – odkryto w 1688. W XIX wieku odkryto tu złoża borowiny. Tuż po II wojnie światowej miasto było dużym ośrodkiem szpitalno-rekonwalescencyjnym dla żołnierzy. Potem nastąpił powrót do tradycyjnej funkcji uzdrowiska.

W mieście przez cały rok działają 4 zakłady lecznictwa uzdrowiskowego które należą do spółki skarbu państwa Uzdrowisko Połczyn:

  • Borkowo** (Kurhaus Luisenbad), zbud. 1908
  • Gryf** (Kaiserbad > Sanatorium cesarskie), zbud. 1894-1896; do lat 70. XX największy obiekt sanatoryjny w Polsce
  • Irena** (Marienbaden)
  • Podhale (Polzin Kurhaus), zbud. 1894-1896

Ponadto w mieście działają trzy prywatne sanatoria:

  • Leo Karli*** (Kurhaus Johannisbad, Lechia)
  • Marta*** (Kurhaus Raffael)
  • Villa Hopferówka***, zbud. 1926

Oferta lecznicza połczyńskich ośrodków uzdrowiskowych składa się z około 40 zabiegów. Wśród najpopularniejszych są okłady borowinowe, kąpiele solankowe i kwasowęglowe, bicze szkockie, masaże, okłady parafinowe, inhalacje i wiele innych.

W Połczynie mieści się wiele obiektów uzdrowiskowych, tj. pijalnia wody mineralnej "Joasia" (nieczynna), hotel "Polanin", amfiteatr na 2 300 miejsc, korty tenisowe, 2 baseny kąpielowe odkryte i 2 kryte, ośrodek jazdy konnej, wypożyczalnia rowerów. W uzdrowisku mieści się także szpital powiatowy oraz stacja pogotowia ratunkowego.

Blisko jedną trzecią kuracjuszy stanowią goście zagraniczni.

 

Zabytki chronione prawnie w mieście:

  • Stare Miasto powstało w XIV, przebudowywane XVIII-XIX
  • kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP – budowla została zbudowana w latach 1850-60, na miejscu poprzedniego kościoła gotyckiego, z wykorzystaniem jego pozostałości (zostało zachowane gotyckie okno w prezbiterium); ze starego kościoła zachowała się płyta nagrobna biskupa Erazma Manteuffla z 1544, rzeźba Ostatnia Wieczerza z XVII oraz rzeźby czterech ewangelistów z XVIII.
  • pałac tzw. "Zamek" z przełomu XVII/XVIII – wielokrotnie przebudowywany obecnie forma barokowa z gotyckimi piwnicami. Znajduje się na wzgórzu ok. 100 m od placu Wolności. Pałac tworzą dwa piętrowe budynki złączone na kształt przypominający literę L. Jedno naroże wzmocnione jest skarpą. Elewacja budowli nie wyróżnia się i nie posiada dekoracji. Jedynie zachodnie wejście jest zdobione skromnym barokowym portalem. We wnętrzu zauważyć można stare łuki oraz ślady po kominkach. Jedną z ciekawszych części obiektu są ceglane piwnice, które wg ostatnich badań archeologicznych są datowane na początek XVI.W pałacu funkcjonuje biblioteka, galeria oraz wystawa starych pocztówek.
  • park zdrojowy założony w latach 1836-1839 z amfiteatrem, całość o powierzchni 80 ha
  • dom z oficynami z 2. połowy XIX, (ul. 5 marca 21)
  • zespół browaru wybudowany w latach 1824-25, przebudowany w XX wieloczłonowy budynek produkcyjny oraz dom właściciela, obecnie jest wytwórnią wód, oraz piw Połczyn i Brewer (ul. Piwna 10)
  • młyn wodny z początku XIX z kołem młyńskim o średnicy 12 metrów, cenny zabytek techniki, (ul. Szosa Rąbińska 5)

 

 źródło: http://pl.wikipedia.org

Zobacz: Kalendarz Kuracjusza. Informator Kulturlany Miasta Połczyn Zdrój




« powrót
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się