Kuracjusz i sanatorium.
Utworzono dnia: 2014-11-26

Po leczeniu szpitalnym lub ambulatoryjnym, kolejnym krokiem do odzyskania zdrowia jest leczenie uzdrowiskowe. Jednak należy spełnić kilka wymagań, aby móc z tego skorzystać. Przede wszystkim pacjenci muszą być wystarczająco sprawni i zdrowi, by odbyć podróż. Niezbędna jest samodzielność, bo muszą obsługiwać i korzystać z zabiegów wg. zaleceń. No i musimy mieć skierowanie, o które nie zawsze jest łatwo.

Wystawić je może lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Ale pamiętajmy. Samo to, że już dostaliśmy skierowanie nie oznacza, że możemy szykować się na wyjazd do sanatorium! Łącznie w naszym kraju mamy 44 uzdrowiska. Chętnych do skorzystania z nich jest naprawdę wielu, a weryfikacja skierowania odbywa się co 18 miesięcy od daty wystawienia.

 

Jeśli nie uda nam się przez te półtora roku odbyć leczenia, to NFZ odsyła skierowanie do lekarza, który jest wystawił, by ponownie zweryfikować czy jest ono potrzebne. Gdy lekarz wystawi negatywną weryfikację, to ma 30 dni na poinformowanie pacjenta i NFZ. Tyle samo dni ma jeśli weryfikacja jest pozytywna. Oczywiście należy pamiętać, że NFZ ponownie weryfikuje samemu przesłany wniosek. Jeśli wszystko jest ok, to nie tracisz swego miejsca na liście oczekujących.

 

Korzystać z sanatorium możemy nie częściej niż raz w roku. Pobyt w uzdrowisku trwa 21 dni i jest bezpłatny. Jeśli jesteśmy zatrudnieni i pracujemy, to dostajemy na ten czas zwolnienie lekarskie. Pobyt dziecka jest dłuższy w sanatorium i trwa 27 dni. Natomiast pobyt w szpitalu uzdrowiskowym trwa 28 dni. Pamiętajmy o tym, że przed wyjazdem musimy zrobić serię badań. Skierowanie na nie dostajemy od lekarza. Potrzebne nam będą wyniki OB, morfologii krwi, moczu, RTG klatki piersiowej, EKG i zaświadczenie o chorobie, która ma być leczona. Musimy mieć ze sobą dowód osobisty, dowód ubezpieczenia i przyda się także dokumentacja medyczna.

 

Niestety, ale jadąc do sanatorium musimy pamiętać, że za zakwaterowanie i wyżywienie płacimy sami. Koszt zależy od standardu pokoju i tego czy przebywamy 21 czy też 28 dni. Całość jest ściśle określona przez Ministerstwo Zdrowia. NFZ nie ponosi: kosztów przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego; kosztów częściowej odpłatności za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatoriach uzdrowiskowych; kosztów wyżywienia i zakwaterowania podczas korzystania z leczenia ambulatoryjnego; kosztów pobytu opiekuna pacjenta; dodatkowych obowiązujących w miejscu położenia zakładu opłat, np. opłat klimatycznych; kosztów zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych, niezwiązanych z chorobą podstawową, która jest bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe.
« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się