Uzdrowisko nie dla samorządu
Utworzono dnia: 2011-03-11

Wiceminister skarbu oficjalnie potwierdził, że państwowa spółka Konstancin-Zdrój trafi w ręce prywatne.

Jak poinformował kilka dni temu Polską Agencją Prasową Adam Leszkiewicz, jedyne uzdrowisko na Mazowszu jest właśnie wyceniane. – Prawdopodobnie w maju zaprosimy inwestorów do składania ofert – powiedział.

Tym samym staje się jasne, że konstancińskie przedsiębiorstwo nie zostanie przekazane samorządowi Mazowsza (wraz z województwem spółkę objąć planowały powiat i gmina).

– Nie wiem, dlaczego strona rządowa chce na siłę sprywatyzować Uzdrowisko. W każdym razie my cały czas podtrzymujemy deklarację jego przejęcia – komentuje wypowiedź wiceministra starosta piaseczyński Jan Dąbek.

Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego, mówi „NW”, że niedawno zarząd województwa wystąpił do ministra skarbu z propozycją połączenia spółki z należącym już do samorządu Mazowsza konstancińskim Stocerem. Spotkał się jednak z odmową. – Ministerstwo poinformowało, że z uwagi na trudną sytuację finansową Uzdrowiska Konstancin-Zdrój priorytetem resortu jest prywatyzacja – tłumaczy Milewska.

Samorządowcy podchodzą do sprzedaży spółki z niepokojem. Marek Skowroński, szef Komisji Uzdrowiskowej, Zdrowia i Opieki Społecznej rady gminy, podkreśla, że wprawdzie prywatny właściciel „może wyposażyć Uzdrowisko w kapitał potrzebny na inwestycje i rozwój, którego spółce dziś brakuje”.

Jak jednak zauważa, nikt nie ma pewności, iż inwestor będzie zainteresowany działalnością leczniczą i rehabilitacyjną. – Może on ulec pokusie, by majątek przedsiębiorstwa wyprzedać – zwraca uwagę Skowroński.

Dodaje, że gmina ma złe doświadczenia z prywatyzacją. – Kiedyś firma Metsä Tissue, kupując papiernię w Mirkowie, zaręczała, że będzie ją rozwijać. Tymczasem ograniczała produkcję, a dziś fabrykę zamyka – wskazuje.

Podobnie do sprawy odnosi się burmistrz Kazimierz Jańczuk. – Trzeba zadać sobie pytanie, czy spółka jest w tej chwili wydolna. Być może prywatyzacji nie należy się bać. Ale resort skarbu musi zapanować nad nowym właścicielem, tak by Konstancin-Zdrój musiał dalej spełniać funkcję uzdrowiskową.

Zmian własnościowych obawiają się również lokalne stowarzyszenia. – Staliśmy na stanowisku, że Uzdrowisko powinno być przekazane marszałkowi województwa. I uważamy tak nadal. Ale wobec tego, że prywatyzacja jest już faktem, domagamy się, żeby przedsiębiorstwo nie straciło funkcji uzdrowiskowej – mówi Czesława Gasik, prezes Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Żeromskiego.

W lutym Towarzystwo zaapelowało do ministra skarbu o „zastosowanie takich rozwiązań, by w wyniku przekształceń własnościowych Konstancin-Zdrój zachował swoje funkcje leczniczo-uzdrowiskowe”.

W liście do Aleksandra Grada czytamy też: „Bliskość Warszawy, walory przyrodolecznicze i urok Konstancina-Jeziorny stwarzają ogromną presję na rozwój budownictwa mieszkaniowego, zwłaszcza deweloperskiego, a nie na inwestowanie w rozwój bazy przyrodoleczniczej. Dotyczy to przede wszystkim terenów atrakcyjnie położonych, zlokalizowanych w centrum, w tym będących w posiadaniu spółki”.

Prezes Uzdrowiska Anna Lewandowska nie chce komentować wypowiedzi wiceministra. – Mogę powiedzieć tylko, że zarząd spółki dostrzega potrzebę jej prywatyzacji oraz korzyści z niej płynące – mówi „NW”.autor: ROBERT KORCZAK
źródło: http://www.nadwisla.pl
« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Uzdrowisko Cieplice - Edward
Jelenia Góra - Cieplice
(dolnośląskie)
cena od: 120 zł
Nowy Dom Zdrojowy
Krynica
(małopolskie)
cena od: 40 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów
Augustów
(podlaskie)
cena od: 99 zł
Sanatorium Związku Nauczycielstwa Polskiego w Ciechocinku
Ciechocine
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 95 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe AZALIA
Szczawno Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 45 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się