Lubelska uczelnia i Uzdrowisko Nałęczów połączą siły
Utworzono dnia: 2013-03-14

W zeszłym tygodniu rektor Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej wraz z prezesem Uzdrowiska Nałęczów zawarli formalnie stosowne porozumienie, które zakłada ścisłą współpracę obu jednostek na różnych polach.

 

Na razie nie możemy jeszcze mówić o szczegółach, gdyż te wchodzą dopiero w fazę dopracowywania. W każdym razie współpraca z pewnością będzie dotyczyć badań z dziedziny  biologii, chemii i biotechnologii. Obie instytucje współpracować będą także na rzecz udoskonalenia opieki nad osobami starszymi. Jakby nie patrzeć sanatoria w Nałęczowie odwiedza rzesza kuracjuszy, z czego większość jest w wieku senioralnym.

 

Władze uzdrowiska chcą, aby m.in. poddano szczegółowemu naukowemu opracowaniu zasoby i substancje naturalnych (używane w procesach leczniczych), które tu się znajdują. Dzięki takiemu uporządkowaniu w przyszłości można by stworzyć specjalną jednostkę badawczą, której głównym zadaniem było by wyznaczanie odpowiednich standardów lecznictwa uzdrowiskowego. Było by to korzystne nie tylko dla Nałęczowa ale funkcjonowania uzdrowisk w całym systemie ochrony zdrowia w Polsce.  

 

Projekty badawcze maja także dotyczyć tych substancji występujących w uzdrowisku, które mogą być wykorzystane do produkcji chociażby suplementów diety. Oprócz tego naukowcy z dziedziny psychologii i socjologii mają zająć się osobami starszymi, w szczególności ich aktywizacją. Możliwe nawet, że w niedalekiej przyszłości w uzdrowisku Nałęczów powstanie filia Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

Samo porozumienie dotyczy też studentów lubelskiej uczelni. Będą oni mogli odbywać praktyki i staże w Uzdrowisku Nałęczów i zdobywać tu cenne doświadczenia zawodowe (na UMCS uczy się blisko 25 tysięcy studentów).

 

Uzdrowisko Nałęczów swoja historią sięga aż XVIII wieku. Obecnie jest to bardzo popularny kurort. Tutejsze sanatoria w sezonie i nie tylko przyciągają wielu turystów i kuracjuszy. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu chorób kardiologicznych.

 

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

 

Zobacz też: Sanatoria w Nałęczowie
« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się