Cytryna to samo zdrowie
Utworzono dnia: 2013-03-12

Każdy z nas z pewnością zna smak owocu cytryny. Do naszego kręgu kulturowego owoce cytryny przybyły już w czasach wczesnego średniowiecza. Jeszcze wcześniej była ona uprawiana w Azji oraz na Bliskim Wschodzie.

 

Pierwszą i najważniejszą zaletą cytryny, jest zawartości dużej ilości witaminy C. Dzięki temu, gdy zdarzy nam się przeziębić lub zachorować, stosując cytrynę szybciej wracamy do zdrowia. Można ją także stosować jako środek chroniący np. przed grypą (w okresie zwiększonego ryzyka zachorowania), z uwagi na to, że świetnie poprawia ona nasz układ odpornościowy. Co równie ważne można ją stosować do płukania jamy ustnej w infekcjach jamy ustnej, gdyż ma ona właściwości bakteriobójcze.

 

Cytryna ma także bardzo dobry wpływ na naszą wątrobę. Wynika to z faktu, że stymuluje ona produkcję żółci. Może także przyczynić się do regulacji właściwego poziomu wapnia. Oprócz tego sok z cytryny zmieszany z ciepłą wodą bardzo dobrze działa na problemy trawienne czy też zgagę.

 

Jeżeli chodzi o naszą skórę, to sok z cytryny korzystnie działa na proces gojenia się ran. Przyspiesza ona także proces krzepnięcia krwi, a nawet można go zastosować przy niewielkich siniakach. Cytryna ma także właściwości antyseptyczne i opóźnia proces powstawania zmarszczek na skórze.

 

Oprócz witaminy C, cytryna ma w swoim składzie dość pokaźną ilość potasu. Dzięki temu mogą ją stosować osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, a nawet Ci którzy zmagają się z miażdżycą. Wapń zawarty w cytrynie wpływa na wzrost mocy kości i zębów. Jest to szczególnie polecane dla kobiet w ciąży.

 

Osoby dbające o linię także znajdą w cytrynie sprzymierzeńca. Pomaga ona ograniczyć łaknienie, a do tego zawiera właściwości oczyszczające i antyoksydacyjne. Ponadto jest polecana ludziom cierpiącym na astmę, czy schorzenia natury reumatycznej.

 

Oprócz właściwości zdrowotnych cytryna zajmuje bardzo ważne miejsce w sztuce kulinarnej. Można nią np. skrapiać ryby i mięsa czy też dodawać do różnego rodzaju sałatek. Jest ona dodawana do herbaty czy też wody z miodem.

 

Źródło: http://kobieta.onet.pl

 

Zobacz też: Sanatoria w Polsce




« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się