Gołdap wkrótce może zmienić nazwę
Utworzono dnia: 2013-03-08

Samorządowcy, z racji tego, że miejscowość ma status uzdrowiska w Polsce (już od 13 lat), rozważają zmianę nazwy na Gołdap-Zdrój. Najpierw jednak prawnicy mają sporządzić specjalną ekspertyzę, która wykaże jakie to przyniesie ewentualne korzyści.

 

Wedle obowiązujących przepisów, wynikających z ustawy o leczeniu uzdrowiskowym, do nazwy miejscowości można dodać wyraz „Zdrój” jeśli w jej granicach administracyjnych jest obszar uzdrowiskowy, a leczenie jest oparte na wodach leczniczych.

 

Największym bogactwem Gołdapi są złoża borowiny. Jednak uzdrowisko to posiada także ujęcie wody głębinowej, która może być wykorzystana w celach leczniczych. Niedawne badania wskazują jednoznacznie, że pod ziemią znajdują się źródła wody mineralnej (chlorkowo – wodorowęglanowo     -sodowo - fluorkowe) oraz wody lecznicze.

 

Wody lecznicze znajdują się na znacznej głębokości 600 metrów. Są one jednak bardzo dobre ze względu na dużą zawartość wapnia i magnezu, co sprawia że będzie można je wykorzystywać do kuracji pitnych. Władze gminy już postarały się o odpowiednie formalne potwierdzenie faktu istnienia wód leczniczych.

 

Sama procedura zmiany nazwy miejscowości pochłania dużo czasu. Najpierw trzeba przeprowadzić konsultację z mieszkańcami, potem rada miejska musi podjąć uchwałę, która trafi do wojewody. Wniosek o zmianę nazwy trafi w końcu do Rady Ministrów, która musi go zatwierdzić.

 

Gołdap od kilku już lat prowadzi pracę związane z rozbudową i unowocześnieniem infrastruktury uzdrowiskowej. Ma to przynieść wymierne korzyści w postaci przyciągnięcia dużej liczby turystów i kuracjuszy. W miejscowym sanatorium można leczyć się na różne choroby układu pokarmowego, oddechowego i narządów ruchu.

 

Cały czas trwają pracę przy budowie tężni, które mają się zakończyć do końca tego roku. Do tej pory udało się stworzyć pijalnię wód, park zdrojowy, a nawet plażę nad jeziorem Gołdap. Są też liczne ścieżki spacerowe, rowerowe i przeznaczone do uprawiania turystyki konnej.

 

Źródło: http://polskalokalna.pl

 

Zobacz też: Sanatoria w Polsce
« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się