Zdrowe stawy to podstawa
Utworzono dnia: 2013-02-14

Każdy z nas wie jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają zdrowe i sprawne stawy. Zdają sobie z tego sprawę przede wszystkim osoby w podeszłym wieku. Istnieje kilka sposobów na to, aby ustrzec się przed ich bólem i sztywnieniem.

 

Podstawowe objawy, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie stawów to przede wszystkim bolesne obrzęki i poranna sztywność, która powoduje nasz dyskomfort. Bardzo groźna jest przede wszystkim artoza, która jest choroba zwyrodnieniową stawów. Jej główny objaw to niszczenie się chrząstki stawowej, która w głównej mierze jest odpowiedzialna za ochronę ludzkich stawów. W czasie przebiegu choroby, z czasem deformacje widoczne są także na zewnątrz.

 

Są na nią szczególnie narażone osoby po 45 roku życia, które w dodatku prowadzą niezbyt zdrowy tryb życia (nadwaga, stres, mała ilość ruchu). Choroba ta w naszych czasach nie oszczędza także młodych ludzi.

 

Aby temu zapobiec, zawczasu pomyślmy o ochronie naszych stawów przed tą groźną chorobą. Po pierwsze bardzo ważny i zdrowy (nie tylko dla stawów) jest ruch na świeżym powietrzu. Pół godzinny, regularny spacer czy też taka dawka ćwiczeń rozciągających działa kojąco na nasze stawy.

 

Bardzo istotną kwestią jest także dbanie o prawidłową wagę naszego ciała. Wiadomo im jesteśmy ciężsi, tym bardziej narażamy nasze stawy na obciążenia, co jest dla nich zabójcze. Jest to oczywiście związane również z tym co jemy na co dzień. Aby nasze stawy zachować w dobrym stanie, trzeba odrzucić kawę, herbatę i alkohol. Na stawy dobry wpływ ma natomiast nabiał, oleje z pierwszego tłoczenia oraz ryby. Dzieje się dlatego ponieważ te produkty zawierają dużo wapnia i białka oraz kwasy omega 3, a nasze stawy właśnie tego potrzebują. Powinniśmy jeść także takie produkty jak cebula, czosnek, warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste.

 

W pewnych przypadkach możemy również uzupełniać naszą dietę o suplementy dobre dla stawów. Kwas hialuronowy (stosowany jako zastrzyk lub w formie doustnej) zapobiega powstaniu stanu zapalnego. Suplementy zawierające glukozaminę i chondroitynę pomagają w skutecznej odbudowie chrząstki stawowej.

 

Bardzo istotne są też preparaty zawierające kolagen, który nie tylko chroni przed stanami zapalnymi ale również zabezpiecza przed destrukcyjnymi procesami w rejonie stawów. Pomaga też chrząstka rekina z racji swojego składu (m. in. wapń, fosfor).

 

Źródło:  http://www.senior.fit.pl

 

Zobacz też: Sanatoria w Polsce
« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się