Sanatoria dla wszystkich
Utworzono dnia: 2013-02-01

Na chwilę obecną mamy 43 uzdrowiska w Polsce, które figurują na oficjalnej liście ministerstwa Zdrowia. Aby w danej miejscowości mogły powstać sanatoria, musi ona spełniać szereg restrykcyjnych wymogów związanych z lecznictwem. Powinna posiadać naturalny, nieskażony klimat sprzyjający leczeniu, złoża borowiny przy pomocy której wykonywane jest szereg zabiegów czy źródła wody mineralnej (może ona służyć zarówno do picia jak i kąpieli).

 

Pobyt w uzdrowisku sprzyja regeneracji sił oraz odzyskania równowagi fizycznej i psychicznej. Jest on szczególnie wskazany po przebytej chorobie. Wbrew powszechnej opinii jaka panuje w naszym kraju, sanatoria nie są domeną ludzi starszych. Z ich dobrodziejstw, w takiej czy innej formie, mogą korzystać praktycznie wszyscy.

 

Ostatnimi czasy wiele uzdrowisk, które wcześniej należały do skarbu państwa zostały sprywatyzowane. Nowi właściciele przekształcili je w ośrodki sanatoryjno-wypoczynkowe i Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej. Przyniosło to za sobą pozytywne zmiany. Między innymi wszystkie ośrodki przystosowano na potrzeby osób niepełnosprawnych. Poprawie uległ też poziom świadczonych usług leczniczych oraz warunki zakwaterowania.

 

Najpopularniejsze zabiegi stosowane przez współczesne sanatoria to przede wszystkim kąpiele lecznicze i kuracja polegająca na spożywaniu wody mineralnej. Wiele ośrodków posiada specjalne pijalnie gdzie można raczyć się wodą mineralną prosto ze źródła. O ile kąpiele lecznicze powodują, że przez skórę nasz organizm wchłania wiele dobroczynnych składników to picie wody mineralnej działa na układ pokarmowy i moczowy.

 

Innym rodzajem zabiegów są te oparte na borowinie. Jest to torf o wyjątkowych właściwościach leczniczych. Okłady termalne z borowiny działają dobrze na choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, schorzenia reumatoidalne i nerwobóle.

 

Poza tym stosowane są takie zabiegi jak między innymi hydroterapia i klimatoterapia.

 

Jeżeli chodzi o rodzaje pobytu w sanatorium, to najbardziej popularny jest ten finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby otrzymać turnus (21 dni) należy otrzymać skierowanie od lekarza a następnie przekazać je do wojewódzkiego oddziału NFZ, który decyduje w tej sprawie i określa miejsce i termin ewentualnego pobytu. Kuracjusz finansuje sam sobie koszty przejazdu, opłatę uzdrowiskową oraz częściowo koszty wyżywienia i zakwaterowania. Co ważne, pobyt w sanatorium nie uprawnia nas do zwolnienia z pracy, natomiast w szpitalu uzdrowiskowym tak.

 

Inna forma leczenia to turnus trwający 28 dni. Obejmuje on sanatoria i szpitale sanatoryjne. W tym wypadku sami wybieramy sobie kurort oraz termin pobytu ale NFZ finansuje tylko koszt zabiegów, resztę musimy pokryć sobie sami.

 

Ostatni forma to pobyt pełnopłatny, gdzie płacimy za wszystko od zabiegów po wyżywienie z własnej kieszeni. Sanatoria przygotowują rok w rok różnego rodzaju ofertę dla tzw. klientów komercyjnych, która dotyczy turnusów leczniczo-wypoczynkowych, pakietów zabiegów itp. Taki koszt dziennego pobytu w sanatorium wynosi od 150 do 250 zł.

 

Źródło: http://fitness.wp.pl

 

Zobacz też: Sanatoria w Polsce
« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się