Groźne nadciśnienie tętnicze
Utworzono dnia: 2013-01-29

Wyróżniamy dwa rodzaje ciśnienia: skurczowe i rozkurczowe. Górna granica jakie może przyjąć nasze ciśnienie krwi zostało ustalone przez WHO na 139 mm Hg (skurczowe), zaś rozkurczowe może wynosić najwyżej 89 mm Hg. Gdy te wartości zostaną przekroczone mamy wtedy do czynienia z tzw. nadciśnieniem tętniczym. O powodach do niepokoju możemy mówić już wtedy gdy nasze ciśnienie osiąga wartości 130/80 mm Hg ponieważ może to być już przyczyna jakiejś poważniejszej choroby.

 

Co ważne, często jest tak że nadciśnienie rozwija się w naszym organizmie przez dłuższy okres czasu (nawet kilka lat) i nie ma żadnych widocznych sygnałów, że tak się dzieje, co jest szczególnie groźne. Czasem pojawiają się objawy takie jak chociażby kłopoty z zasypianiem czy bole głowy.  Jednak przeważnie te dolegliwości przypisywane są jakimś innym schorzeniom jak chociażby problemy kardiologiczne.

 

Bardzo istotne jest, aby w miarę regularnie kontrolować stan naszego ciśnienia. Gdy w odpowiednim czasie nadciśnienie nie zostanie zdiagnozowane, może powodować poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a nawet życia. Nadciśnienie często prowadzi do niewydolności serca, uszkodzenia nerek czy też komplikacji w naszym układzie nerwowym.

 

Naukowcy wyróżnili grupę podwyższonego ryzyka, która jest najbardziej narażona na tą groźna dolegliwość. Są to mężczyźni powyżej 60 roku życia, którzy w dodatku prowadzą niezbyt zdrowy tryb życia i są mało aktywni fizycznie. Ważną rolę odgrywają też czynniki dziedziczne. W Polsce na tą przypadłość cierpi ok. 9,5 mln dorosłych Polaków w przedziale wiekowym 18-79.

 

Chociaż nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem, którego nie da się całkowicie wyleczyć, to istnieje kilka sposobów na to, aby je mieć pod kontrolą minimalizując tym samym jego negatywne skutki. Można to zrobić przy pomocy odpowiednich lekarstw ale równie istotna jest zmiana swojego stylu życia.

 

Trzeb przede wszystkim odstawić używki takie jak alkohol czy papierosy. Do tego w diecie powinno być jak najmniej soli kuchennej oraz tłuszczów zwierzęcych. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna (oczywiście w umiarze) oraz unikanie stresowych sytuacji życiowych. Gdy uda nam się doprowadzić do wystąpienia prawidłowych wartości naszego ciśnienia nie należy przerywać kuracji tylko nadal ją kontynuować, gdyż nadciśnienie może bardzo szybko powrócić.

 

Warto już zawczasu pomyśleć o zdrowym trybie życia, gdyż wtedy niwelujemy ryzyko, że ta groźna dolegliwość kiedyś stanie się naszym udziałem.

 

Źródło: http://fitness.wp.pl

 

Zobacz też: Sanatoria leczące choroby kardiologiczne i nadciśnienie




« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się