Jak zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na chorobę alzheimera ?
Utworzono dnia: 2013-01-03

Nazwa tej bardzo poważnej choroby zawdzięczamy niemieckiemu psychiatrze Aloisowi Alzheimerowi, który na początku XX wieku opisał nową chorobę, która charakteryzowała się przede wszystkim zaburzeniami pamięci. Choroba ta rozwija się pod wpływem obumierania Komorek nerwowych, a co za tym idzie zanikiem kory mózgowej. Główne objawy to: zaniki pamięci, utrata orientacji w czasie i przestrzeni czy też wahania nastrojów. Na dzień dzisiejszy nie wynaleziono skutecznego lekarstwa na wyleczenie choroby alzheimera. Można jedynie złagodzić jej objawy. W Polsce choruje na nią blisko ćwierć miliona ludzi, na świecie ok. 15 mln.

 

Bardzo ważna jest tutaj profilaktyka. Jest kilka sposobów, które możemy wprowadzić w życie już dziś, aby uchronić się w przyszłości przed tą chorobą.

 

Bardzo istotnym czynnikiem jest tutaj aktywność fizyczna. Nie chodzi tu wcale o jakieś mordercze treningi. Wystarczy dłuższy spacer, jazda na rowerze czy basen. Dzięki temu nasze komórki mają większe zapotrzebowanie na tlen co korzystnie wpływa na stan naszego mózgu.

 

Jeżeli chodzi o naszą codzienną dietę to bardzo ważne są takie produkty jak: orzechy, warzywa, owoce i ryby. Chodzi o to by dostarczyć organizmowi odpowiednia dawkę kwasu omega-3, który zmniejsza ryzyko zachorowania.  Należy unikać pokarmów, które w swoim składzie zawierają zbyt wiele węglowodanów. Powodują one zwiększanie się poziomu  cholesterolu we krwi, który może być bardzo niebezpieczny dla prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu. Bardzo dobrym wyborem są warzywa, owoce cytrusowe i produkty zbożowe. Mają one w swoim składzie kwas foliowy, który m.in. zapobiega zaburzeniom pracy układu krążenia. Niedawne wyniki badań potwierdziły, że dzięki piciu soku jabłkowego zmniejsza się ilość związków odpowiedzialnych za tworzenie się toksycznych dla komórek nerwowych złogów w mózgu. Wystarczy szklanka soku na dzień.

 

Co do napojów to na pewno bardzo dobre właściwości posiada zielona herbata. Ok. 2 do 3 filiżanek tego napoju dziennie zmniejsza ryzyko zapadnięcia na alzheimera aż o 70 procent. Kawa zawiera dużą ilość kofeiny, która z kolei jest skuteczna w zwalczaniu cholesterolu. Dość istotne jest aby piciu kawy towarzyszyła niegazowana woda mineralna, która nawodni w odpowiednim stopniu nasz organizm, gdyż kawa skutecznie wypłukuje minerały. Co ciekawe nie należy też rezygnować z alkoholu. Jego niewielkie ilości (np. lampka wina dziennie) niedość, że korzystnie wpływa na układ krążenia, to pomaga skutecznie utrzymać stan psychiczny  i fizyczny. Oczywiście trzeba pamiętać aby spożywać go z umiarem, bo nadmierne ilości mają działanie odwrotne.

 

Oprócz odpowiedniej diety, należy systematycznie dbać o rozwój aktywności umysłowej. Bardzo dobrym wyborem jest posiadanie jakiegoś hobby, czy regularne rozwiązywanie krzyżówek i rebusów, czy chociażby jakichś zadań logicznych. Dzięki temu powstają nowe połączenia neuronalne w naszym mózgu, które chronią przed zmniejszeniem się jego objętości.  

 

Do tego bardzo istotne w profilaktyce przeciwko alzheimerowi jest posiadanie bogatego życia towarzyskiego i szerokiego grona znajomych. Co ciekawe najnowsze badania mówią, że rozmowa przez telefon komórkowy ma korzystny wpływ na nasz mózg ponieważ długotrwałe działanie fal elektromagnetycznych przez nie emitowanych powoduje wzmocnienie pamięci !

 

Źródło: http://zdrowie.onet.pl

 

Zobacz też: Sanatoria w Polsce
« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
Zdrój Wojciech -Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A.
Lądek-Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 179 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe AZALIA
Szczawno Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 45 zł
Sanatorium Związku Nauczycielstwa Polskiego w Ciechocinku
Ciechocine
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 95 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się