Naturalne metody w walce z cholesterolem
Utworzono dnia: 2012-10-30

Wysoki poziom złego cholesterolu to problem coraz większej liczby Polaków. Wcale nie znaczy to, że skutecznym lekiem na jego obniżenie są tylko medykamenty przepisane przez lekarza. Najważniejsza w tym wypadku jest zdrowa dieta i styl życia.

 

Składnikiem, który bardzo skutecznie wpływa na poziom naszego cholesterolu jest błonnik. Rozróżniamy jego nierozpuszczalną i rozpuszczalna postać. Ten pierwszy jest skuteczny w usuwaniu z naszych jelit  nadmiaru tłuszczów i toksycznych wytworów metabolizmu. Natomiast rozpuszczalny skutecznie blokuje przedostawanie się cząsteczek cholesterolu z jelita do krwi. Głównym źródłem tej zdrowej substancji są: produkty zbożowe takie jak pieczywo żytnie i razowe, warzywa i owoce i nasiona roślin strączkowych. Optymalna dzienna dawka błonnika ustalona jest na ok. 30-40 g. Błonnik jest również dostępny w aptekach w postaci proszku, który dodajemy do płatków śniadaniowych czy jogurtu. Charakterystyczną cechą błonnika jest to, że wchłania on wodę, dlatego też zwiększona ilość błonnika w naszym organizmie powinna się wiązać z przyjmowaniem większej ilości płynów. Jest on również skuteczny w obniżaniu ciśnienia krwi.

 

Źródłem sporej dawki złego cholesterolu jest masło, którym codziennie smarujemy pieczywo. Bardzo dobrą alternatywą jest tutaj margaryna, która nie zawiera szkodliwej dawki cholesterolu. Warto jednak pamiętać, aby była to margaryna z gatunku miękkich, gdyż te utwardzane zawierają szkodliwe tłuszcze: izomery trans. Są one sprawcami podnoszenia się poziomu cholesterolu w naszym organizmie. Oprócz utwardzanych margaryn zawierają je także smażone potrawy, słodycze oraz chociażby frytki. Dlatego osoby zagrożone zwiększonym poziomem złego cholesterolu powinny na to zwrócić uwagę.

 

Kolejnym składnikiem naszej diety, który wpływa pozytywnie na poziom cholesterolu, to czosnek. Wystarczy dwa ząbki czosnku dziennie, spożyte najlepiej na surowo, aby cholesterol w naszym organizmie nie zwiększał się. Można też zastosować specjalną nalewkę czosnkową, która jest równie skuteczna. Pomocne w zbijaniu cholesterolu (nawet o 15 %) są też napary ziołowe: chociażby z babki płesznika, czy też dzikiej róży, która zawiera dużo witaminy C.

 

Oprócz tego należy bezwzględnie zrezygnować z jedzenia typu fast food, a także dokonać pewnych zmian w jadłospisie. Np.: ziemniaki zastąpić grubymi kaszami, a białe pieczywo ciemnym.

 

Jeżeli chodzi o codzienny styl życia, to na pewno pomoże odpowiednia ilość ruchu. Dzięki temu spada poziom niekorzystnej  frakcji cholesterolu  - LDL, a podnosi się korzystna - HDL. Ponadto utrzymujemy prawidłową wagę ciała i wzmacniamy nasz układ krążenia, co z pewnością korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Zaleca się ćwiczyć chociaż 3 razy w tygodniu po pół godziny. Ważny jest tutaj dobór ćwiczeń ruchowych. Zdecydowanie poleca się jazdę na rowerze, pływanie czy też szybki marsz, a podczas ćwiczeń warto także zmierzyć swoje tętno.

 

Cholesterol posiada pewne odmiany – tzw. frakcje HDL i LDL. Poziom HDL powinien wynosić co najmniej 50 mg/dl, natomiast LDL nie powinien przekraczać  130 mg/dl. Zaś całkowity poziom cholesterolu w organizmie nie może być wyższy niż 190 mg/dl.

 

Źródło: www.styl.pl

           wikipedia.org

 

Zobacz też: Sanatoria w Polsce
« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Nowy Dom Zdrojowy
Krynica
(małopolskie)
cena od: 40 zł
UZDROWISKO WYSOWA S.A. Sanatorium Biawena
38-316 Wysowa-Zdrój
(małopolskie)
cena od: 77 zł
Zdrowotel Łeba
Łeba
(pomorskie)
cena od: 100 zł
Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się