Sejm odrzucił poprawkę Senatu, która zezwalała na stawianie stacji bazowych telefonii komórkowej w najbardziej chronionym obszarze uzdrowisk - w strefie "A".
Posłowie głosowali w piątek nad poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o leczeniu uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych.
Strefa "A" obejmuje budynki związane z lecznictwem i obiekty służące obsłudze pacjenta lub turysty, np. pensjonaty, restauracje i kawiarnie. Te ostatnie - zgodnie z ustawą - nie mogą utrudniać funkcjonowania lecznictwa uzdrowiskowego. W strefie "A" obowiązywać ma zakaz budowy m.in. stacji paliw i obiektów handlowych o powierzchni większej niż 400 m kw. W trakcie prac w Sejmie zrezygnowano z określenia minimalnej wielkości tej strefy; gmina sama będzie decydować o jej powierzchni.
Ustawa określa też powierzchnię terenów biologicznie czynnych w uzdrowiskach. W strefie "A" mają one stanowić co najmniej 65 proc. powierzchni. Natomiast w strefie "B", obejmującej strefę "A" i jej sąsiedztwo, zieleń ma zajmować co najmniej 50 proc. powierzchni. Zaś w strefie "C" - przylegającej do strefy "B" i mającej wpływ na zachowanie walorów krajobrazowych i klimatycznych - udział terenów biologicznie czynnych ma wynosić co najmniej 45 proc.
Senat na początku lutego wprowadził do ustawy poprawkę, która zmniejszała powierzchnię terenów biologicznie czynnych w strefie "C" do 35 proc. W piątek jednak Sejm ją odrzucił.
Posłowie przychylili się natomiast do poprawki Senatu, która zakłada, że przewidywany zakaz budowy w strefie "A" jedno- i wielorodzinnych budynków mieszkalnych nie będzie dotyczyć osób, które uzyskały prawo do nieruchomości przed październikiem 2005 r., czyli przed wejściem w życie obecnie obowiązującej ustawy. Początkowo nowelizacja uchwalona przez Sejm przewidywała, że zakaz nie będzie dotyczyć osób, które uzyskały takie prawo przed dniem jej wejścia w życie.
Pozostałe poprawki Senatu, w większości o charakterze legislacyjnym i redakcyjnym, posłowie przyjęli. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Źródło: PAP / http://prawo.gazetaprawna.pl