Wapń – pierwiastek konieczny dla zdrowia
Utworzono dnia: 2012-08-09

Calcium (Ca), czyli wapń w języku łacińskim, jest jednym z najważniejszych pierwiastków w organizmie człowieka. Stanowi on prawie 40 procent wszystkich pierwiastków znajdujących się w naszym organizmie. Tylko 1 procent występuje w krwi, tkankach i płynach ustrojowych, natomiast reszta wchodzi, jako budulec, w skład naszych zębów i kości. U przeciętnego człowieka jest 1,2 - 2,5 kg wapnia w ciele. Oprócz tego, że jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju kości i zębów, to wpływa na nasze samopoczucie, nastrój. Do tego od poziomu wapnia w organizmie zależy poziom krzepliwości krwi, zdrowy sen, a nawet czas w jakim goją się powstałe rany. Jest również bardzo ważnym stabilizatorem wielu białek występujących w organizmie.

 

Jeżeli chodzi o to ile wapnia potrzebuje człowiek, to zależy to od kilku czynników. Dzieci potrzebują od 500 do nawet 1300 mg w ciągu całego dnia. Dorosłe osoby z kolei powinni dostarczać organizmowi 800-1000 mg tego pierwiastka dziennie. Inna sytuacja jest gdy kobieta jest w ciąży (1200-1400 mg/dzień) i gdy karmi piersią (1800-2000 mg/dzień).

 

Należy posiadać elementarną wiedzę, gdzie można wapń znaleźć. Na pierwszym miejscu należy tu wymienić krowie mleko. Jest to produkt spożywczy, który zawiera dużo, (choć nie najwięcej) najłatwiej przyswajalnego wapnia. W jednej szklance mleka jest aż 240 mg wapnia. Do tego w sporych ilościach występuje w produktach mleko pochodnych takich jak: kefir, maślanka czy jogurt naturalny (bardzo Malo jest z kolei w odciśniętym twarogu). Oprócz tego dużo wapnia jest w serze żółtym, feta i mozarelli, rybach i roślinach strączkowych takich jak: brokuły, kapusta i brokuły.  Jedząc czekoladę, kaszę jęczmienną orzechy i migdały, także dostarczamy organizmowi wapń.

 

Bardzo ważne jest, aby nasza dieta nie dostarczała organizmowi zbyt mało, ani za dużo wapnia. Nadmiar wapnia prowadzi do zahamowania wchłaniania wielu ważnych składników mineralnych, takich jak chociażby cynk czy żelazo. Prowadzi też do zaburzeń w pracy serca oraz powstawania kamieni w nerkach. Inne objawy zbyt dużej ilości wapnia w organizmie, to m. in. świąd skóry, wzmożone oddawanie moczu, wysokie ciśnienie, suchość w ustach, a także nadwrażliwość skóry i oczu na światło.

 

Bardzo dużo negatywnych skutków niesie z sobą niedobór wapnia. Można tu wymienić przykładowo: drętwienie kończyn, zawroty Glowy, próchnice, potliwość i problemy z koncentracją. Do poważnych dolegliwości spowodowanych brakiem wapnia w organizmie można też zaliczyć: dużą skłonność do alergii, nieodpowiednia pracę mięsni ciała, osteoporozę, stany lękowe oraz padaczkę.   

 

Źródło:  http://www.witaminy.biz

            http://kobieta.interia.pl

 

Zobacz też: Sanatoria w Polsce 
« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się