Jak złagodzić przebieg menopauzy ?
Utworzono dnia: 2012-08-02

Menopauzą nazywamy okres przekwitania w życiu kobiety, kiedy to następuje zatrzymaniem cyklu miesiączkowego. Przypada on zwykle w wieku 45-55 lat. Oprócz tego w tym szczególnym czasie mogą wystąpić pewne niekorzystne dla zdrowia i psychiki kobiety zjawiska. Menopauza charakteryzuje się przykładowo: atakami gorąca, bolami głowy, nocnymi potami, huśtawka nastroju, zaburzeniami snu, drażliwością i zaburzeniem koncentracji.

 

Może się zdarzyć, że podczas menopauzy kobiety odczują niemałe trudności z wykonywaniem zwykłych czynności takich jak np. wchodzenie po schodach czy noszenie zakupów ze sklepu. Wiąże się to często  z ogólnym osłabieniem organizmu, co według niektórych naukowców ma związek z przybieraniem wówczas na wadze oraz pojawieniem się depresji.

 

Badania amerykańskich naukowców mówią wyraźnie, że menopauza, aż trzykrotnie zwiększa ryzyko osłabienia fizycznego (badania objęły kobiety przed i w czasie menopauzy z uwzględnieniem takich czynników jak wiek, waga i problemy zdrowotne).

 

Gdy przybywa nam lat zmianie ulega też nasze ciało. Zmniejsza się masa mięśniowa na rzecz większej ilości tkanki tuszowej, spada dosyć znacząco poziom hormonu estrogenu, a do tego zmniejsza się jeszcze masa kostna. Taka sytuacja dotyczy także mężczyzn, jednak to kobiety w okresie klimakterium czują się o wiele bardziej słabe.

 

Jak sobie radzić w tym niewątpliwie trudnym dla każdej kobiety okresie? Receptą może być przede wszystkim aktywność fizyczna, której nie należy zaniechać wraz z upływem lat. Tutaj bardzo istotne jest, aby przeprowadzać regularne ćwiczenia siłowe i aerobowe, gdyż dzięki nim utrzyma się odpowiednia masa mięśniowa, a co za tym idzie nie będziemy odczuwać osłabienia.  

 

Dotychczas nie udało się jednoznacznie ustalić co tak naprawdę wpływa na taki stan organizmu kobiet podczas klimakterium i po jego upływie. Badania pokazują jednak, że zarówno kobiety jak i mężczyźni po pięćdziesiątym roku życia, tracą masę mięśniową w skali nawet 1-2 procent w ciągu roku kalendarzowego. Z reguły wiąże się to z o wiele mniejszą aktywnością fizyczną tych osób. Ponadto, uczeni wskazują, że osoby w tym wieku zazwyczaj są mniej aktywne fizycznie.

 

Przeprowadzane testy pokazały wyraźnie, że gdy kobiety i mężczyźni w okresie przekwitania zachowują regularną aktywność fizyczną, to znacznej poprawie ulega ich siła i ogólne samopoczucie. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet otyłych. Gdy prowadziły one raczej siedzący tryb życia, a potem rozpoczęły regularne ćwiczenia, to doszło do poprawy samopoczucia, a także funkcji naczyń krwionośnych i jakości snu. Optymalna dawka ćwiczeń dla osób w czasie klimakterium to pół godziny dziennie, kilka dni w tygodniu, podczas których wykonywane są różnego rodzaju ćwiczenia aerobowe.

 

Źródło: http://www.zdrowie.senior.pl

           http://pl.wikipedia.org

 

Zobacz też: Sanatoria w Polsce
« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się