Nowe uzdrowiska w Polsce na Pomorzu ?
Utworzono dnia: 2012-07-24

 

Czy możliwe jest, aby wkrótce oprócz Kołobrzegu i Ustki, nad morzem powstały nowe uzdrowiska? Starania o to, czyni już Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych. Główny powód, dla którego miałyby powstać nowe uzdrowiska w Polsce, to  m. in. o wiele łatwiejszy dostęp do środków unijnych. Pieniądze te mogłyby być wykorzystane na inwestycje z dziedziny tzw. prouzdrowiskowej oraz na promocje gmin i miejscowości. Jest to bardzo kusząca perspektywa, dlatego też Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych, sugeruje władzom województwa pomorskiego, aby wprowadziły stosowne zapisy dotyczące strategii rozwoju województwa pomorskiego w najbliższych latach.

 

Wzorem może tutaj być woj. małopolskie. Tam już są odpowiednie dyrektywy, które mają na celu promocję  tamtejszych  gmin, mających charakter prozdrowotny. Aby było tak również an Pomorzu,  trzeba w odpowiedni sposób zachęcać gminy, różnymi profitami, by podjęły starania o uzyskanie statusu uzdrowiska w Polsce.

 

Potencjalnie status uzdrowiska mogłaby uzyskać Krynica Morska, jednak jak na razie, włodarze tej miejscowości zaprzeczają, aby były podejmowane na rzecz tego jakieś działania. Natomiast takie starania czyni Łeba. Tamtejsi radni chcą przyciągnąć inwestorów, a także łatwiejszego dostępu do środków unijnych. Wszystko to ma na celu rozwój gminy, by była ona atrakcyjna dla turystów i kuracjuszy przez dłuższy okres w roku, niż dwa miesiące wakacji.

 

Urząd Marszałkowski na razie z dystansem podchodzi do pomysłów Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych. Jego przedstawiciele zaznaczają, że w strategii działania są już odpowiednie zapisy dot. turystyki prozdrowotnej i tyczy się to też uzdrowisk. Poza tym, i bez tego gminy mogą się skutecznie starać o pozyskanie środków unijnych. podkreślając, że gminy, bez takiego dodatkowego zapisu, i tak mogą się starać o środki zewnętrzne. Wiceprezes stowarzyszenia zamierza jednak kontynuować starania o jak najlepsze wykorzystanie (w postaci uzdrowisk) niektórych nadmorskich kurortów.

 

Przypomnijmy, że jeszcze w połowie ubiegłego wieku, statusem uzdrowiska w Polsce mogło się pochwalić ponad 400 gmin. Na dzień dzisiejszy jest ich tylko 44. Dlatego warto czynić starania, aby możliwie szybko ta liczba uległa zwiększeniu.

 

Źródło: http://www.dziennikbaltycki.pl

 

Zobacz też: Sanatoria w woj. pomorskim

 

                 Sanatoria w woj. zachodniopomorskim

 
« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się