Kolejna miejscowość ma status uzdrowiska w Polsce
Utworzono dnia: 2012-07-13

Chodzi tu oczywiście o Uniejów znajdujący się niedaleko. Ta bardzo znana z geotermalnych wód miejscowość wreszcie może się pochwalić oficjalnym statusem uzdrowiska w Polsce. Dzięki temu mamy w Polsce już 45 takich kurortów. Jest to też pierwsze termalne uzdrowisko w Polsce.  

 

Samo miasto niecierpliwie czekało na tę bardzo ważną dla niego decyzję ok. roku. W sierpniu zeszłego roku Resort Zdrowia potwierdził opinię, która jednoznacznie wskazywała, że  Uniejów spełnia wszystkie normy, które są niezbędne do uzyskania statusu uzdrowiska w Polsce. Stwierdzono, że w Uniejowie mogą być leczone takie choroby jak: dolegliwości ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, naczyń obwodowych i skóry.

 

Największy skarb nowego uzdrowiska w Polsce to oczywiście termy. Uniejowskie geotermy o charakterze leczniczym zawierają bogate krzemu,  siarki, oraz jod i radon. To właśnie jej skład czyni z niej wyjątek w skali naszego kraju. Ponoć zawartość jodu jest w niej porównywalna z tą występującą w Morzu Bałtyckim. Ciepłe wody są bardzo pomocne w leczeniu chorób skóry, poprawy kondycji czy też szeroko stosowane w medycynie estetycznej. Co ciekawe, jest ona też wykorzystywana w przemyśle spożywczym (wytwarza się żywność na bazie tej wody zamiast soli). W planie jest uruchomienie pierwszej tężni jeszcze w tym roku.

 

To naturalne bogactwo sprawia, że burmistrz niesie się z zamiarem nazwania miejscowości „Uniejów Termalny”, zamiast „Zdrój.”

 

Już od kilku lat, to nowe uzdrowisko słynie z bardzo efektywnego wykorzystywania środków unijnych.  Dzięki tym funduszom, powstał m.in. największy w Polsce kompleks leczniczych basenów opartych na termach. Nie tak dawno, otwarto najnowszą część tego kompleksu. Znalazły się tutaj przede wszystkim  gorące i zimne baseny zarówno otwarte, jak i kryte, a także sauny, bar wodny, kręgielnia i sala balowa oraz specjalna komora śnieżna  (temperatura w niej to -10 stopni Celsjusza). Przy basenach znajduje się specjalne ujęcie wody pitnej. Jest ona bardzo dobra, gdyż posiada właściwości lecznicze i skutecznie wspomaga układ pokarmowy.

 

Kolejnym innowacyjnym pomysłem, jest produkcja słonego śniegu, który miałby być używany do chociażby przechowywania ryb w sklepach, a do tego  umożliwiłby stworzenie obiektów zimowych.

 

Główną ofertą przygotował dla turystów i kuracjuszy wypoczynkowo-leczniczy ośrodek Instytut Zdrowia Człowieka - Uzdrowisko Uniejów Park. Wkrótce do tej oferty będzie można dodać chociażby: prywatne Lawendowe Termy, gdzie będzie funkcjonował trzygwiazdkowy hotel, baseny, gabinet spa i będzie można przeprowadzać rehabilitację. Początek tych atrakcji planowany jest na sierpień.

 

Inne atrakcje turystyczne dla kuracjuszy i nie tylko to: Kasztel Rycerski gdzie m.in. można wykąpać się w czekoladzie lub piwie. Są tu także Zagroda Młynarska i odrestaurowany uniejowski zamek. Przed laty był on główną siedzibą arcybiskupów gnieźnieńskich. Teraz służy on jako miejsce do noclegu dla turystów.

 

Uniejów przyciąga też amatorów sportu. Jest tu duży kompleks imienia Włodzimierza Smolarka, gdzie znajdują się  dwa pełnowymiarowe boiska piłkarskie (jedno m sztuczną, drugie naturalną nawierzchnię), oba są oczywiście podgrzewane wodami termalnymi.  

 

Uniejów nie jest dużym miastem (niewiele ponad 3 tys. mieszkańców), jednak już dziś jest on liderem w Polsce pod względem  wykorzystywania alternatywnych źródeł energii, czyli wód geotermalnych i biomasy. Od kilku lat uzdrowisko może się poszczycić ciepłownią geotermalną, która ma za zadanie ogrzewanie m.in. domów jednorodzinnych, przedszkola, szkoły, a nawet bloków. Gdy temperatura powietrza spada poniżej minus 10 stopni Celsjusza, to wodę dodatkowo jeszcze  podgrzewa specjalny kocioł na biomasę (słoma, zrębki drzewne, wierzby energetyczne). Już niedługo (za kilkanaście miesięcy) ma powstać elektrownia na  wody termalne i biomasę. Ma ona zaopatrywać cały Uniejów w prąd.

 

Źródło: http://www.rp.pl

 

Zobacz też: Sanatoria w województwie łódzkim




« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się