Uzdrowiska w Polsce na drodze ku prywatyzacji
Utworzono dnia: 2012-06-30

Plan prywatyzacyjny na lata 2012-2013 zakłada oddanie w ręce prywatnych inwestorów sześciu placówek. Są to: Ciechocinek, Uzdrowisko Kołobrzeg SA, Busko-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Świnoujście oraz Lądek-Długopole. Jedynym państwowym uzdrowiskiem w Polsce ma pozostać Krynica-Zdrój.

 

Na chwilę obecną, projekt ten jest w fazie konsultacji międzyresortowych i społecznych, ale już nie brakuje sygnałów, świadczących o niepokoju niektórych środowisk o przyszłość tych ośrodków. Wiadomo już, że minister zdrowia pozytywnie ocenia tą koncepcję. Według niego, nie ucierpią na tym świadczenia lecznicze, a wręcz przeciwnie znacznie może podnieść się ich jakość.

 

Prywatyzacja ma rozpocząć się po wyłączeniu tych sześciu podmiotów z listy uzdrowisk, które początkowo miały nie podlegać prywatyzacji. Będzie ona mogła przebiegać na trzy sposoby. Poprzez negocjacje, przetarg publiczny, bądź aukcje. Wszystkie informacje będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej Ministerstwa Skarbu Państwa.

 

Wszystkich zaniepokojonych zmianami ministerstwo uspokaja, iż rehabilitacja realizowana ze środków NFZ oraz ZUS będzie odbywała się normalnie tak jak do tej pory. Wynika to z obowiązku podpisania umowy z daną placówką przez NFZ.

 

Prywatyzację otwarcie popierają też pracodawcy, podkreślają oni przede wszystkim lepszy sposób zarządzania uzdrowiskami przez prywatnych inwestorów. Dlatego też nie ma żadnego powodu, aby uzdrowiska w Polsce pozostawały nadal w rękach państwa. Wtórują im ekonomiści, którzy są za tym, aby to państwo wykupywało usługi medyczne, czy też rehabilitację od prywatnych placówek służby zdrowia.

 

Przeciwko planom rządu protestują politycy PiS, którzy uważają takie zamiary za kolejny krok do zniszczenia służby zdrowia. Uważają też, że kwota za jaką państwo chce sprzedać uzdrowiska jest zbyt niska (zyski z prywatyzacji szacowane są na ok. 125 mln zł).

 

Sprawa prywatyzacji uzdrowisk w Polsce będzie jeszcze szczegółowo omawiana na spotkaniach komisji trójstronnej: ministra skarbu, ministra zdrowia i prezesa NFZ.

 

Źródło: http://www.radio.koszalin.pl

   http://www.money.pl

   http://www.polskieradio.pl
« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Sanatorium Wielka Pieniawa
Polanica Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 68 zł
UZDROWISKO WYSOWA S.A. Sanatorium Biawena
38-316 Wysowa-Zdrój
(małopolskie)
cena od: 77 zł
Grand Lubicz - Uzdrowisko Ustka*****
Ustka, Pomorskie
(pomorskie)
cena od: 220 zł
Sanatorium Związku Nauczycielstwa Polskiego w Ciechocinku
Ciechocine
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 95 zł
Zdrowotel Łeba
Łeba
(pomorskie)
cena od: 100 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się