Nerwica naczyniowo-sercowa
Utworzono dnia: 2012-06-19

W medycynie samym terminem nerwicy (bądź zaburzeniami nerwicowymi), określa się grupę zaburzeń psychicznych o bardzo różnej symptomatyce. Zaburzenia te przejawiają się w zakresie  funkcji psychicznych i życia uczuciowego, czynności fizjologicznych organizmu oraz związku z ludźmi. Nerwica polega na wewnątrz psychicznym konflikcie między naszymi świadomymi a nieświadomymi tendencjami. Co warte podkreślenia, nie ma ona nic wspólnego z organiczną strukturą i stanem nerwów człowieka w sensie czy to anatomicznym, czy fizjologicznym.

 

Na dzień dzisiejszy specjaliści sklasyfikowali wiele rodzajów nerwic (m. in. żołądkowa, lękowa, wegetatywna i inne). Jedną z nich jest nerwica naczyniowo-sercowa. Jest ona zaliczana do nerwic narządowych, czyli takich, gdzie mamy do czynienia z zaburzeniami czynnościowymi danego narządu.

Do głównych objawów nerwicy sercowo-naczyniowej można zaliczyć objawy, które bardzo przypominają atak serca, czy też są charakterystyczne dla choroby wieńcowej. Są to przede wszystkim: uczucie duszności, kołatanie serca, silny ucisk klatki piersiowej i silny lęk o własne życie.

 

Rodzi się pytanie, co robić, aby ustrzec się przed tego typu nerwicą? Przede wszystkim (dotyczy to również innych rodzajów nerwic) należy zawczasu zadbać o siebie. Pracoholizm, niska samoocena, brak odpowiedniego wypoczynku, który sprzyja utrzymaniu higieny psychicznej na odpowiednio wysokim poziomie, to czynniki, które znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia nerwic w tym nerwicy sercowo-naczyniowej. Warto pamiętać, że występowaniu nerwicy sprzyja silny stres. Aby nie dopuścić do wystąpienia stresu i w konsekwencji nerwicy, należy zadbać o obniżenie poziomu hormonu stresu (np. kortyzolu), a zwiększanie poziomu hormonu szczęścia (np. serotonina), w naszym organizmie.

 

Takim sposobem jest na pewno zwiększenie swojej aktywności fizycznej. Różnego rodzaju ćwiczenia, bieganie, jazda na rowerze, czy chociażby dłuższy spacer, jest tutaj świetnym wyborem. Jeżeli zaś chodzi o naszą dietę, to warto pamiętać żeby unikać kawy, która ma tendencję do wypłukiwania magnezu z naszego organizmu. Niezbyt sprzyjające są też słodycze i te wszystkie produkty, które zwykliśmy nazywać pustymi kaloriami. Do naszych codziennych posiłków warto dodać pełnoziarniste pieczywo, ryż, makaron, a także produkty zawierające kwas foliowy i kwasy omega-3 oraz cynk.

 

Jeżeli chodzi o leczenie nerwicy, to bez wątpienia kluczową rolę odgrywa tutaj odpowiednia psychoterapia. Bardzo istotne jest też wyeliminowanie czynników zewnętrznych, które w znaczący sposób wpływają na tego typu chorobę. Trzeba w miarę uregulować swój codzienny tryb życie, a także co istotne, poświęcić odpowiednią liczbę godzin na zdrowy, spokojny sen. Leczeniu sprzyja też, wspomniana wcześniej aktywność fizyczna, szczególnie na świeżym powietrzu. Nie zaszkodzi wyeliminowanie ze swojego życia różnych używek jak: alkohol, kawa czy papierosy. Dobrym rozwiązaniem jest też miód, który ma działanie uspokajające i skutecznie zmniejsza stany napięcia nerwowego. Leczenie nerwicy szczególnie wspomaga miód gryczany i lipowy. 

 

W przypadku, gdy mamy do czynienia z silnymi objawami nerwicy sercowo-naczyniowej, konieczne może się okazać zastosowanie środków farmakologicznych, które mają za zadanie obniżyć napięcie układu nerwowego. Gdy mimo to choroba nie zanika, należy skonsultować się z lekarzem psychiatrą, w celu zdecydowania o formie leczenia.

 

Źródło: wikipedia.pl

http://zdrowieiuroda.blox.pl/

http://www.ochoroba.pl

http://www.resmedica.pl/
« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Jubilat - Uzdrowisko Lądek Zdrój
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 69 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów
Augustów
(podlaskie)
cena od: 99 zł
UZDROWISKO WYSOWA S.A. Sanatorium Biawena
38-316 Wysowa-Zdrój
(małopolskie)
cena od: 77 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
Sanatorium WIKTOR Cechini
Żegiestów Zdrój
(małopolskie)
cena od: 90 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się