Życie po zawale serca
Utworzono dnia: 2012-06-11

 

Wiadomo jak groźny dla naszego zdrowia i życia jest atak serca. Jednak odpowiednio szybka interwencja lekarska powoduje, że można z niego wyjść obronną ręką i toczyć w miarę normalne życie.

 

Wszystko zależy od tego, jaka część mięśnia sercowego uległa zniszczeniu w wyniku zawału. Mniejszy stopień sprawia, że możemy toczyć normalne życie, choć nie brakuje oczywiście przypadków, że osoby po zawale mogą być niepełnosprawne. Ważna jest zarówno wczesna rehabilitacja, pomagająca wrócić do formy (oferują ją szpitale i sanatoria),ale wiele zależy od tego jak zadbamy o siebie po przebytym ataku serca, aby nie doszło do jego powtórzenia.

 

Należy pamiętać o ćwiczeniach, które wykonywaliśmy w szpitalu pod okiem specjalisty, a które możemy kontynuować w domu. Kilka tygodni po zawale powinniśmy żyć na zwolnionych obrotach. Dopiero z czasem możemy  więcej ćwiczyć i  wykonywać codzienne czynności już w normalnym tempie. Możemy też pływać oraz jeździć na rowerze. Nasz organizm potrzebuje ruchu, a jego brak może skutkować kolejnym atakiem serca (gdyby pojawiły się objawy takie jak  złe samopoczucie i niepokój,  ból i ucisk w klatce piersiowej, koniecznie skontaktuj się z lekarzem).

 

Po zawale należy regularnie przyjmować zapisane nam leki, a przede wszystkim, powinno się ściśle przestrzegać wyznaczonych pór ich przyjmowania. Najczęściej leki kardiologiczne zażywa się po jedzeniu (jest to korzystne dla żołądka).Nie wolno przerywać kuracji, gdy będziemy się czuć już lepiej. Tuż przed zażyciem leków zmierzmy sobie ciśnienie i puls, gdyż to daje nam jasny obraz czy choroba przypadkiem się nie rozwija. Po wcześniejszej konsultacji z medykiem dawki, ważne jest przyjmowanie  magnezu. Daje to naszemu  sercu energię potrzebną do ciągłej, rytmicznej pracy.

 

Bardzo istotna jest też waga naszego ciała. Chociażby nieduża nadwaga (5-8 kg) zwiększa o niebagatelne 25 proc. ryzyko pogłębienia się choroby wieńcowej, co w konsekwencji może spowodować wystąpienie kolejnego zawału. Nie wolno też zbyt szybko chudnąć. Przy chorobach serca najkorzystniej zrzucać 1-2 kg miesięcznie.

 

Jeżeli chodzi o dietę po zawale, to powinny się w niej  znaleźć przede wszystkim produkty bogate w witaminy (beta-karoten, C, E i z grupy B), oraz minerały (selen, magnez, cynk, potas). Bardzo ważne są też  nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Należy natomiast unikaj tłuszczów zwierzęcych. Poza tymi obostrzeniami można w zasadzie jeść i pić wszystko, oczywiście w rozsądnych ilościach.

 

Seks po zawale prowadzi do rozładowania napięcia i sprzyja zdrowieniu. Jednak tuż po wyjściu ze szpitala najlepiej ograniczyć się do pieszczot, dopiero po kilku tygodniach można w pełni współżyć, z tym że, w trakcie stosunku  osoba po zawale powinna być trochę mniej aktywna. Seks powoduje przyśpieszony oddech i kołatanie serca, co może niekiedy  przypominać zawał. Jednak to silny ból  w klatce piersiowej go wywołuje, a  podczas seksu nasze ciało doświadcza przyjemnych doznań.

 

Palenie papierosów nie jest dobrym pomysłem, gdyż działa zabójczo na zabójczy serce i naczynia krwionośne. Czasem przy rzucaniu palenia potrzeba gumy lub plastrów. W takim wypadku należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ skondensowana nikotyna wchodzi w groźną interakcje z niektórymi lekami kardiologicznymi.

 

Źródło: http://kobieta.interia.pl

 

Zobacz też: Sanatoria leczące choroby kardiologiczne

 




« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się