Borowina i jej lecznicze właściwości
Utworzono dnia: 2012-06-04

Jakieś 10 tys. lat p.n.e., gdy ustąpił już lodowiec, zaczęły się formować złoża, z których dziś wydobywa się borowinę do celów głównie leczniczych. Borowina pochodzi z obumarłej roślinności bagiennej, a główny teren jej występowania to Europa środkowo-wschodnia, w tym nasz kraj. Jeżeli chodzi o jakość polskiej borowiny, to jest ona jedną z najwyższych (stąd też określenie „czarne złoto Polski”).

 

Jeżeli chodzi o skład borowiny, to możemy tutaj odnaleźć wiele związków wpływających na zdrowie naszego organizmu. Warto wymienić: kwasy humusowe oraz fulwonowe, garbniki, białka, węglowodany, bituminy, żywice, mikro- i makroelementy. Do tego dochodzą jeszcze związki o działaniu estrogennym, rozmaite sole (chociażby: żelazowe, wapienne, glinkowe) i krzemionka.

 

Borowina w swej naturalnej postaci ma gruboziarnistą strukturę i nie nadaje się od razu do zabiegów. Aby uzyskać  konsystencję „papki”, która używana jest w uzdrowiskach w Polsce i ośrodkach SPA, z musi ona być poddana odpowiedniej obróbce. Jej ziarna nie mogą przekraczać 2 mm i powinny być wymieszane z wodą.

 

Zabiegi z użyciem borowiny wchodzą w zakres tzw. medycyny fizykalnej cieplnej. Ten rodzaj zabiegów polega na oddziaływaniu na pacjenta temperaturą wyższą, niż ta, jaką posiada jego ciało.  W efekcie powoduje to szybkie rozluźnienie mięśni i osiągnięcie spadku ogólnego napięcia organizmu. Borowina ogrzana do 40°C , równomiernie i co najważniejsze powoli oddaje ciepło. Dzięki temu korzystne składniki, które ma w swoim składzie, wchłaniają się w naszą skórę. To główny atut borowiny, który przemawia za tym, że jest ona szeroko stosowana w różnego rodzaju zabiegach leczniczych oraz kosmetologii. Zabiegi z jej wykorzystaniem powodują relaks ciała i ducha, co przyczynia się do obniżenia stresu i poprawy samopoczucia. Lekarze podkreślają zalety borowiny w leczeniu bólów reumatycznych, pourazowych, a nawet nowotworowych.

 

Jednym z atutów torfu, jest przyśpieszanie przemiany materii i szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Przyczynia się też do zmniejszenia nadkwasoty żołądka. Co ciekawe, preparaty borowinowe maja też zastosowanie w okulistyce, a konkretnie w stanach zapalnych oka.

 

Borowinę możemy w aptekach spotkać pod różnymi postaciami, jak chociażby preparaty do kąpieli,  sole borowinowe do okładów, sole rozgrzewające, szampony do włosów, , kremy, a nawet maseczki.

 

Najpopularniejsze zabiegi to: okłady na całe ciało, twarz, szyję, dekolt, a także nasiadówki. Dużą popularnością cieszą się też kąpiele, które maja za zadanie celowe przegrzanie ciała. Wbrew temu co może się wydawać, nasz organizm nie czuje wtedy nadmiernego gorąca lecz przyjemne, relaksujące ciepło. Dzięki temu możliwe jest pobudzenie krążenia, co z kolei  odżywia i dotlenia wszystkie tkanki  naszego ciała. Dodatkowym efektem takiej kąpieli jest nadmierna potliwość, co m bardzo dobre działanie, gdyż powoduje to oczyszczenie się organizmu z produktów przemiany materii. Stan relaksu, w którym się wtedy znajdujemy, pozwala na rozluźnienie mięśni, a więc zmniejszenie bólu. Po takim zabiegu ważne jest, aby udać się do innego pomieszczenia, najlepiej takiego, gdzie temperatura powietrza nie przekracza 22°C., aby się zregenerować. Nie wolno też tego samego dnia poddawać się jakimś innym zabiegom rozgrzewającym.

 

Terapia borowinowa, którą oferują gabinety SPA czy też uzdrowiska w Polsce wpływa bardzo dobrze na schorzenia skóry, przewlekłe choroby zapalne, reumatyzm, kontuzje układu ruchu, schorzenia układu nerwowego, narządów płciowych i układu krążenia, dolegliwości laryngologicznych, a także skutków odmrożeń i poparzeń. Zabiegi te pobudzają odporność immunologiczną, zmniejszają uczulenia. Wskazane są dla sportowców (ale dopiero 8 godzin po treningu) , osób podatnych na infekcje i przeziębienia.

 

Jeżeli chodzi o przeciwwskazania, to nie zaleca się kąpieli borowinowych kobietom w ciąży, gdyż ogrzewanie ciała mogłoby być szkodliwe dla płodu. Lista dolegliwości, które wykluczają terapie z udziałem borowiny obejmuje: ostre stany zapalne, urazy kości i stawów (początkowy okres), krwawienia dróg rodnych, żylaki, wrzody, niewydolność krążenia, chorobę wieńcową, stany po zawale i wady serca, zaawansowaną miażdżycę naczyń, niestabilne ciśnienie, niewydolność oddechową, stany osłabienia i wycieńczenia, nadczynność tarczycy. Borowina nie jest wskazana dla osób poniżej 25 roku życia.

 

Źródło: http://m.poradnikzdrowie.pl http://fitness.wp.pl/




« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się