Ziołowe kuracje dobre na kobiece dolegliwości
Utworzono dnia: 2012-05-21

 

Lato sprzyja dłuższym podróżom, którym często towarzyszy pobyt w hotelach i na różnego rodzaju basenach. Takie sytuacje sprzyjają zakażeniom zwłaszcza okolic intymnych. Na takie dolegliwości bardzo pomocne mogą się okazać kąpiele lecznicze. Można je samemu w domu przygotować na bazie różnych ziół. Takie kąpiele są bardzo dobre także na problemy z menstruacją. Każda taka kąpiel powinna trwać około 15 minut. Woda do niej powinna mieć temperaturę około 37 °C., a podczas  takiej ziołowej kuracji nie można używać mydła oraz innych kosmetyków. Dzięki temu skóra dobrze wchłonie wszystkie  naturalne lecznicze składniki.

 

Przyczyny bolesnych miesiączek u kobiet jest bardzo wiele. Do najczęstszych zaliczyć można zaburzenia hormonalne oraz stany zapalne przydatków. Po wizycie u ginekologa i rozpoczęciu terapii, można ją wesprzeć odpowiednią kąpielą leczniczą. Należy pamiętać o tym, że podczas miesiączki nie powinno się przesiadywać w gorącej kąpieli , gdyż może to powodować krwotok.

 

Do takiej kąpieli należy zastosować odpowiednia mieszankę ziół. Po łyżce ziół: szyszek chmielu, liści pokrzywy i szałwii, korzenia arcydzięgla oraz ziela krwawnika trzeba zalać litrem wrzątku.  Po 15 min odcedzamy je i wlewamy do wanny z ciepłą wodą, i nasza kąpiel gotowa.

 

Jeżeli zaś chodzi o objawy stanu zapalnego przydatków, to są one zazwyczaj gwałtowne i dodatkowo powodują złe samopoczucie. Zazwyczaj leczy się je antybiotykiem, który ma na celu unicestwienie bakterii. Dodatkowo przepisywany jest lek przeciwbólowy dla złagodzenia dolegliwości. Czas takiej terapii to ok. 2 tygodnie. Jeżeli chodzi o przewlekły stan zapalny przydatków to tu sytuacja jest bardziej skomplikowana. Jest on zdecydowanie bardziej niebezpieczny, gdyż gdy nie jest om leczony prawidłowo, to infekcja ta może  doprowadzić do tworzenia się zrostów między jajowodami. A z kolei pozapalne blizny są bardzo częstą przyczyną niepłodności, czy też ciąży pozamacicznej. W leczeniu tych  przewlekłych stanów  zapalnych przydatków bardzo pomocne są kąpiele w borowinie. Do tego należy użyć specjalnej, rozpuszczalnej w wodzie kostki torfowej. Inny sposób to wlanie do wanny 125 ml preparatu w formie koncentratu przeznaczonego do kąpieli (przykładowo Tołpy Borowinowej kąpiel fizjoaktywna, w cenie ok. 35 zł).

 

Infekcja drożdżakami objawia się dokuczliwym swędzeniem, pieczeniem oraz obrzękiem w okolicach intymnych. Do tego bardzo często zdarzają się białawe upławy, które charakteryzuje zapach drożdży. Inna nazwa tego schorzenia to grzybica pochwy. Tej dolegliwości nie powinno się leczyć samemu, ale można skutecznie wspomagać kurację, dzięki ziołowej kąpieli. Takimi ziołami przy tej dolegliwości są: rumianek, nagietek, szałwia i liście pokrzywy. Do tego można je wspomóc olejkami aromatycznymi.

 

Przepis jest bardzo prosty. Filiżankę kwiatów nagietka i tyle samo kwiatów rumianku wsypujemy do garnka, zalewamy wodą i odstawiamy pod przykryciem na jakieś 12 godzin. Następnego dnia podgrzewamy zioła, odcedzamy i wlewamy macerat do wanny z ciepłą wodą. Do wody dajemy też 6 kropli olejku herbacianego.

 

Inny przepis to: Filiżankę koszyczków rumianku, garść suszonej szałwii i liści pokrzywy zalewamy litrem wrzątku. Po godzinie przecedzamy płyn i wlewamy go do wanny, która jest  wypełniona ciepłą wodą. Bierzemy 15 minutową kąpiel.

 

W przypadku pojawienia się obfitych upławów podczas miesiączki, które w dodatku mają zmieniony kolor i zapach, to jest duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia np. z zakażeniem drożdżakami Trzeba natychmiast udać się do ginekologa. W celu zmniejszenia objawów pomocna okaże się  ziołowa kąpiel.

 

Przepis na taką kurację: Rano zalej 100 g ziela skrzypu pięcioma litrami wody. Pozostaw pod przykryciem przez 12 godzin. Wieczorem podgrzej i przecedź macerat wlewając go do wanny z ciepłą wodą. Po kąpieli należy położyć się na około godzinę i odpocząć.

 

Charakterystyczny dla kobiet jest Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego, czyli w skrócie PMS. Najczęściej powoduje on takie dolegliwości jak np., bóle głowy, puchnięcie rąk i nóg czy bolesny obrzęk piersi. Jest to bezpośredni skutek zatrzymania nadmiaru wody w organizmie. PMS charakteryzuj też objawy psychiczne. Najczęściej to: rozdrażnienie, trudności w koncentracji, niekontrolowane wybuchy złości w ciągu dnia, a wieczorem kłopoty z zasypianiem. Takie symptomy można zauważyć już dwa tygodnie przed miesiączką. Alternatywą dla tabletek uspokajających są kąpiele odprężające z odpowiednim dodatkiem ziół. Bardzo dobra jest tutaj lawenda, gdyż jej kwiatki zawierają duże ilości olejków eterycznych. Warto ją stosować, gdyż kąpiel w wodzie z dodatkiem maceratu sprzyja rozluźnieniu i odprężeniu.

 

Inny przepis to - odprężająca kąpiel przygotowana z użyciem wypełnionego listkami melisy lnianego woreczka (najlepsza jest świeża melisa cytrynowa prosto z ogrodu, może być też melisa suszona).

 

Na łagodne zapalenie pęcherza skuteczną metodą jest wypijanie dużych ilości zakwaszonej wody i przyjmowanie witaminy C. Bardzo pomocna jest też  kąpiel z dodatkiem tymianku o właściwościach odkażających. Dwie garście drobno pociętego, świeżego tymianku wkładamy do lnianego woreczka i zalewamy w wannie gorącą wodą. Gdy naciągnie, uzupełniamy wodę do właściwego poziomu. W tak przygotowanej kąpieli spędzamy 15 minut. Potem przynajmniej godzinę odpoczywamy w łóżku.

 

Źródło: http://kobieta.interia.pl

Zobacz: Sanatoria leczące choroby kobiece 

 




« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się