Gołdap to miasto, od 12 lat posiadające status uzdrowiska, położone w województwie warmińsko-mazurskim. W miesicie funkcjonuje już Sanatorium WITAL, gdzie leczeni są pacjenci ze chorobami układu pokarmowego, oddechowego i narządów ruchu.
Natomiast już dobrych kilkanaście miesięcy trwa budowa dzielnicy uzdrowiskowej. Jest to obecnie jedna z największych, wyceniana na ok. 40 mln zł inwestycja w tym regionie. Duży udział w finansowaniu jej przypada na fundusze unijne. Bardzo istotną częścią tej inwestycji mają być nowo wybudowane tężnie. Do ich wykonani zgłosiły się już cztery firmy.
Władze Gołdapi mają nadzieję, że nowo wybudowane tężnie, a także samo uzdrowisko przyciągną nowych inwestorów, którzy zdecydują się wybudować tutaj hotel ze SPA, aqua park czy chociażby kasyno. W planie jest też butelkowanie miejscowej wody mineralnej i jej sprzedaż. Gołdapskie tężnie, tak istotna część uzdrowiska, ma być gotowa do końca przyszłego roku.
Konstrukcja samych tężni ma przypominać ich odpowiedniki znajdujące się w Ciechocinku. Całość tworzyć będzie drewniana konstrukcja, gdzie osadzone będą gałązki tarniny, po których to będzie spływać solanka pochodząca z odwiertów głębinowych. Sama Solanka, w procesie skraplania, tworzy w powietrzu mgiełkę, którą to z kolei wdychać będą kuracjusze uzdrowiska.
Sierpień 2011 r. przyniósł zakończenie pierwszego przetargu na budowę tężni. Łącznie do urzędu wpłynęło 5 ofert jednak jedna z nich, ze względów formalnych, została odrzucona. W przetargu zwyciężyła suwalska firma Maspol, której głównym atutem była najniższa cena. Jednak później okazało się, że firma za tak niską kwotę nie chce realizować inwestycji. Zaproponowana gminie możliwość zwiększenia ceny była niezgodna z prawem.
Dlatego też został ogłoszony drugi przetarg. Zgłosiło się łącznie cztery firmy, a ceny przez nie zaproponowane wahają się od 5,9 do 7 mln zł. Na chwilę obecną analizowana jest dokumentacja przetargowa. Najpóźniej za 2 tygodnie poznamy zwycięzcę.
Tężnie stanowić będą ostatni element nowo wybudowanej dzielnicy uzdrowiskowej. W tym roku planowane jest wybudowanie pijalni wód mineralnych dla kuracjuszy, parku zdrojowego i molo nad jeziorem Gołdap. Do tego dochodzi sieć ścieżek, zarówno pieszych, jak i rowerowych, dla kuracjuszy i turystów.
Największe nadzieje władze uzdrowiska wiążą z przyciągnięciem inwestora, który chciałby wybudować hotel SPA i prowadzić dystrybucję wody mineralnej, wydobywanej z gotowych już odwiertów.
Źródło: http://www.wspolczesna.pl/