Zabiegi borowinowe najlepsze dla zdrowia i urody
Utworzono dnia: 2012-04-25

Dziś każdy salon piękności nie wyobraża sobie, aby nie korzystać z borowiny. Mianem borowiny określamy nieodwodniony torf, który jest specyficznym połączeniem żurawiny, turzycy, mchów, wrzosu, a także borówki.  Dzięki procesowi rozkładu, tworzą one leczniczą mieszankę.

 

Borowina w Polsce ma bardzo wysoką jakość. Z racji tego, że nie zawiera ona prawie żadnych zanieczyszczeń, w Europie określa się ją mianem „czarnego złota”. Złoża te pochodzą z ok. 10 tys. lat p.n.e. Borowiny można pozyskiwać w górskich torfowiskach, które są  porośnięte gęstym iglastym borem, stad też pochodzi nazwa mieszanki.

 

Sama wydobyta borowina, która ma postać gruboziarnistą nie nadaje się jeszcze do zabiegów. Jest ona poddawana odpowiedniej obróbce. Aby mikstura była odpowiednia do zabiegów, ziarna borowiny muszą mieć wielkość poniżej 2 mm, a do tego powinno się je zmieszać z wodą. Gdy uzyska się tzw. „papkę” można przystąpić do zabiegów (leczniczych i kosmetycznych), tak często stosowanych nie tylko w ośrodkach SPA, ale także chętnie korzystają z niej sanatoria i uzdrowiska w Polsce.

 

Borowina zawiera dużą pojemność cieplną, a zabiegi z jej użyciem, jakie stosują choćby sanatoria i uzdrowiska, należą do medycyny fizykalnej cieplnej. Dzięki temu, że oddziałuje ona na człowieka z temperaturą wyższą, niż ta, która ma jego ciało, daje to możliwość szybkiego rozluźnienia mięśni i osiągnięcie spadku ogólnego napięcia.

 

Właśnie ta duża pojemność cieplna, a do tego i zdolności sorpcyjne, powodują, że borowina jest bardzo chętnie stosowana w kosmetologii oraz w wspieraniu leczenia różnych dolegliwości zdrowotnych. Ogrzewa się ją do 40°C, następnie nakłada się na ciało. Oddaje ciepło powoli, a do tego równomiernie, utrzymując cały czas stałą temperaturę (nawet przez 30 minut). Taki czas pozwala na to, aby te wszystkie korzystne składniki zawarte w borowinie, zostały wchłonięte przez skórę. Dodatkowy efekt, to rozluźnienie i relaks ciała i umysłu.

 

W skład borowiny wchodzą sole mineralne takie jak: siarczany magnezu, sodu, potasu, glinu. Do tego dochodzą związki wapnia, krzemu i żelaza. Skład uzupełniają substancje organicznie czynne (enzymy, naturalne antybiotyki) oraz substancje typu hormonalnego. Borowin zawiera też celulozę bituminy, pektyny, hemicelulozę oraz kwasy huminowe. Sprawia to, że glinka ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Do tego w znaczny sposób stymuluje zarówno odżywianie jak i dotlenianie skóry. Wpływa też na spalanie tkanki tłuszczowej.

 

W aptekach możemy dostać specjalne preparaty do kąpieli, sole rozgrzewające, szampony do włosów, sole borowinowe stosowane do okładów, a także kremy i maseczki. Bardzo dużą popularnością cieszą się też preparaty oczyszczające, mające właściwości odmładzające i odżywiające skórę oraz te, które działają antycellulitowo. Co ciekawe, borowina stosowana jest także w stanach zapalnych oka oraz do zredukowania nadkwasoty żołądka.

 

Najpopularniejsze obecnie zabiegi z borowiny, które oferują m.in. sanatoria i uzdrowiska w Polsce to okłady na całe ciało, szyję, dekolt, twarz, a nawet nasiadówki. Często stosuje się też kąpiele, które mają na celu specjalne przegrzanie ciała, co powoduje pobudzenie krążenia i dotlenienie wszystkich tkanek naszego ciała. Taka kąpiel, powoduje to także dużą potliwość ciała, co z kolei prowadzi do oczyszczenia organizmu z produktów przemiany materii. Po takim zabiegu, należy odpocząć w pomieszczeniu, gdzie temperatura powietrza jest nie wyższa niż 22°C. nie należy też tego samego dnia poddawać się innym zabiegom rozgrzewającym.

 

Zabiegi borowinowe mają bardzo dużą efektywność w leczeniu  urazów układu ruchu, reumatyzmu, przewlekłych chorób zapalnych, schorzeń skóry, dolegliwości laryngologicznych, chorób układu krążenia i systemu nerwowego, schorzeń narządów płciowych, a także skutków poparzeń i odmrożeń. Borowina jest też wskazana dal sportowców, którzy mają w programie ciężkie treningi. Jednakże mogą z tego typu zabiegów korzystać wyłącznie, gdy minie 8 godzin od zakończenia treningu.

 

Jeżeli chodzi o przeciwwskazania dotyczące terapii borowinowej, to bardzo istotne jest, aby przed skorzystaniem z tego typu zabiegów skonsultować się ze specjalistą, aby ten wykluczył u nas wszelkie choroby oraz ewentualną możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Terapia borowinowa nie jest wskazana zarówno dla  kobiet w ciąży (ogrzewanie ciała jest ryzykowne dla płodu) jak i osób  poniżej 25. roku życia. Zabiegi też nie są zalecane, gdy mamy do czynienia z chorobami wenerycznymi, zakaźnymi, psychicznymi i endokrynologicznymi. Przeciwwskazaniem do tego typu zabiegów jest stan podgorączkowy i gorączka oraz ostre objawy  danej choroby.

 

Źródło: http://fitness.wp.pl
« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się