Jak dobrze przejść menopauzę
Utworzono dnia: 2012-04-18

Menopauza jest naturalnym etapem życia każdej kobiety. Przebieg u każdej Pani jest inny. Jedne ten etap życia przechodzą praktycznie niezauważalnie, podczas gdy innym towarzyszą takie objawy jak  zmienność nastrojów, trudności w zasypianiu, ogólne rozdrażnienie. Może też dojść do rozregulowania cyklu menstruacyjnego lub do jego nagłego ustania. Jest wiele sposobów na to, aby całkowicie złagodzić te dolegliwości.

 

Częstym objawem okresu menopauzy są tzw. uderzenia gorąca. Dochodzi wtedy do silnych rumieńców na twarzy i towarzyszących im kropli zimnego potu, uczucie duszności i gorąca. Może do nich dochodzić kilka, a nawet  kilkanaście razy w ciągu dnia. Skuteczna na te nagłe dolegliwości jest terapia, która w głównej mierze opiera się na hormonach roślinnych. Dzieje się tak dlatego ponieważ hormony roślinne są podobne do estrogenów wydzielanych przez kobiecy organizm, różnica jest taka, że są one znacznie słabsze. Te preparaty są powszechnie dostępne bez recepty, jednak należy je przyjmować po konsultacji z lekarzem ginekologiem. Nie powinny ich przyjmować kobiety zagrożone nowotworem piersi lub macicy i te które na te odmiany raka się leczyły. Na efekty tej roślinnej kuracji  trzeba czekać ok. 2-3 miesiące. Jeżeli chodzi o rośliny, które posiadają te hormony, to głównie soja oraz ekstrakt z koniczyny czerwonej (zawiera w swoim składzie parę rodzajów fito estrogenów, bardzo dobrych w łagodzeniu ataków gorąca).

 

Nieocenione na zmienności nastroju, nadwrażliwość, częste niepokoje, tak charakterystyczne dla menopauzy, są zioła. Dobre właściwości ma dziurawiec, który działa jak antydepresant uspokajający nasz system nerwowy. Należy pić napar z tego zioła w ilości pół szklanki dwa razy dziennie, po posiłku. Podobnie działa melisa. Koi nerwy, zmniejsza palpitacje serca, które często towarzyszą menopauzie. Należy pić ją 2-4 razy dziennie po pół szklanki.

 

Zaburzenia hormonalne podczas menopauzy w wielu przypadkach powodują bezsenność, czy też wybudzanie się w nocy. Zamiast leków nasennych, które mogą uzależnić lepiej wybrać preparaty dostępne bez recepty. Melatonina jest hormonem odpowiedzialnym za nasz rytm snu. Wraz z wiekiem jej poziom spada, dlatego warto stosować melatoninę w tabletkach, która pomoże w zasypianiu podczas okresu przekwitania. Bardzo ważny jest też odpowiedni poziom magnezu w organizmie, a menopauza sprzyja jego niedoborom, dlatego warto zażywać preparaty, które mają go w swoim składzie.

 

Innym charakterystycznym objawem okresu przekwitania są kłopoty z nadwagą. Powoduje to zwolnienie przemiany materii, zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego organizmu i malejący poziom estrogenów. Jednak wszystkie zbędne kalorie kobiety mogą spalić dzięki ruchowi. Trzeba regularnie ćwiczyć (minimum 2 razy w tygodniu, po 30 min).

 

Ważne są tzw. ćwiczenia ABT. ABT są to pierwsze litery angielskich słów oznaczającychbrzuch, pośladki, uda. Ten trening polega na łączeniu ćwiczeń  aerobowych ze wzmacniającymi tych części ciała gdzie najbardziej odkłada się tkanka tłuszczowa, które są wykonywane w rytm energicznej muzyki w tle. Wykorzystywane są tutaj różne przyrządy jak hantle, piłki fitball czy taśmy Poziom intensywności ćwiczeń jest dopasowywany przez profesjonalnego instruktora.  

 

Bardzo dobra jest gimnastyka w wodzie. Znacznie zwiększa sprawność kręgosłupa i co ważne, nie obciąża przy tym stawów i kręgosłupa. Podczas ćwiczeń w owdzie spalone zostaną zbędne kalorie, a wzmocnione zostaną mięśnie grzbietu, brzucha i pośladków.

 

Ważna podczas okresu menopauzy jest dbałość o skórę. Przede wszystkim mniej jest kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych w głównej mierze za sprężystość skóry. Powoduje to powstawanie nowych zmarszczek i pogłębienie się już istniejących.  Skóra też wiotczeje, staje się sucha a do tego traci swoją gęstość. Należy wtedy użyć odpowiednich kosmetyków, które spowolnią proces starzenia.

 

Ważne są kremy spłycające zmarszczki, które nawilżają, pobudzają produkcję kolagenu oraz  wstrzymują objawy starzenia się skóry. Promienie słoneczne wysuszają skórę i powodują jej przebarwienia, dlatego ważne jest stosowanie  preparatów kosmetycznych chroniących przed słońcem. Stosowanie balsamów z mocznikiem, pozwoli nawilżyć i ujędrnić skórę. Dobry jest też balsam z koenzymem Q10.

 

Źródło: http://kobieta.interia.pl




« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się