Jak zwalczać cholesterol?
Utworzono dnia: 2012-04-16

Święta to czas bardzo obfitych posiłków, co nie pozostaje bez znaczenia dla naszego układu krwionośnego. Warto tu wspomnieć o takich potrawach jak żurek z kiełbasą, czy też jajka z dodatkiem majonezu, które oprócz tego, że świetnie smakują, to zawierają olbrzymią ilość szkodliwego cholesterolu. Jest on odpowiedzialny za niszczenie tętnic, co prowadzi do olbrzymiego zagrożenia dla serca. Posiłki gdzie dominuje tłuszcz i sól, towarzyszą nam często także na co dzień i jest to bardzo niebezpieczne dla naszego  organizmu. Dlatego warto czasem zmienić nasze nawyki żywieniowe.

 

Zamiast stosowania tradycyjnego oleju słonecznikowego, a nawet oliwy z oliwek, warto wykorzystać olej rzepakowy. Jest on polecany, ze względu na zawartość drogocennych kwasów omega, a do tego w najlepszej możliwej proporcji, czyli omega- 6 do omega-3 jak 2:1. Oprócz tego ma on w swoim składzie witaminę E i prowitaminę A, które znacznie obniżają poziom cholesterolu naszym organizmie. 2 łyżki oleju dziennie, pozwalają zaspokoić zapotrzebowanie na kwasy omega. Szczególnie dobry jest on spożywany na surowo, jako dodatek np. do sałatki warzywnej. Musi on być przechowywany w chłodnym miejscu, w zakręconej butelce. Jednej porcji oleju do smażenia można użyć tylko raz.

 

Ryby morskie, świetnie nadają się jako zamiennik pieczonych mies. Najlepsze gatunki to: tuńczyk, śledź, łosoś. Najlepiej piec na ruszcie lub w folii. Są one świetnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, a do tego poprawiają stężenie lipidów we krwi (podwyższają dobry cholesterol, a obniżają poziom złego). W swoim składzie mają kwas DHA, który ma nieocenione działania na prawidłową pracę, zarówno serca, jak i układu krążenia. Do tego dobrze stymuluje on pracę mózgu, a także narząd wzroku. Ryby powinno się jeść co najmniej  2 razy w tygodniu, w jednej porcji powinno się jej znajdować minimum 20 dag.

 

Bardzo istotne przy zbijaniu złego cholesterolu są też żurawina i jej przetwory (soki, dżemy itp.). Dostarcza ona organizmowi przeciwutleniaczy, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia się poziomu szkodliwego cholesterolu. Przy tym nasze tętnice są dobrze chronione przed procesami zapalnymi. Wskazana dawka to pół szklanki konfitury żurawinowej lub kubek soku dziennie.

 

Jako zamiennik do tradycyjnie używanego majonezu, coraz częściej stosuje się jogurt naturalny. Można go dodać do sałatek, a także ozdobić jajka, a nawet posmarować wędlinę. Jest on źródłem wapnia i kwasu linolowego CLA, a te składniki zbijają nie tylko cholesterol, ale także trój glicerydy.

 

Jeżeli chodzi o alternatywę do smarowania pieczywa, to zamiast masła, warto użyć margaryny nisko tłuszczowej, która jest  wzbogacona sterolami i stanolami roślinnymi. Jest ona ważna w procesie redukcji poziomu T lipoprotein o niskiej gęstości.

 

Takie warzywa jak por, czosnek, cebula i szczypiorek, są bardzo istotne w obniżaniu poziomu złego cholesterolu, a także ciśnienia (w tym wypadku zwłaszcza czosnek). Do tego chronią one nasze tętnice przed wolnymi rodnikami oraz zmniejszają lepkość krwi. Są nieocenione dzięki temu, że powodują wzrost odporności na infekcje, które obciążają nasze serce.

 

Źródło: http://kobieta.interia.pl
« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się