Bardzo ważny błonnik
Utworzono dnia: 2012-04-16

Błonnik pokarmowy pochodzenia roślinnego odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowej pracy naszego organizmu. Główne źródła występowania to dolne części roślin takich jak np. cykoria, pory, czosnek, cebula, mniszek lekarski, szparagach, karczochy, banany, niektóre zboża. Występuje on także w kłączach. Z roślin pochodzi Inulinowy ekstrakt, który jest podobny do  skrobi ( lekko słodki). Jest on często wykorzystywany, zwłaszcza w przemyśle spożywczym, gdzie dodaje się go do  ciast, ciasteczek, deserów mlecznych, jogurtów. Jego działanie polega na  obniżaniu wartości kalorycznej produktów.

 

Inulina to naturalny prebiotyk. Jej główna właściwość to wzmacnianie rozwoju prozdrowotnych bakterii, które znajdują się w przewodzie pokarmowym, a konkretnie w końcowym odcinku jelita cienkiego i w jelicie grubym. Ich główna funkcja to obrona organizmu przed rozwojem bakterii chorobotwórczych (głównie z rodziny coli). Chronią one także przed  drobnoustrojami gnilnymi, które są odpowiedzialne za wiele schorzeń jelitowych takich jak: stany zapalne, biegunki, polipy, zmiany nowotworowe. Zdrowie naszych jelita jest bardzo istotne, gdyż dzięki temu silniejszy jest nasz  układ immunologiczny.

 

Błonnik pełni też nieocenioną funkcję w ułatwianiu pracy jelitom. Dzięki temu, że chłonie wodę  tworzy on w przewodzie pokarmowym pewien rodzaj galaretki, która wypełnia nasze jelita, co z kolei  ułatwia wypróżnianie. W konsekwencji daje to  zmniejszenie ryzyka rozwoju hemoroidów, nowotworów jelita czy odbytu. Inulina ma też właściwości  spowalniające wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego. Do tego co ważne, zmniejsza stężenie glukozy we krwi (zapobieganie cukrzycy), a także  reguluje gospodarkę węglowodanową.

 

Inulina mimo iż nie zawiera w swym składzie witamin, to jest ona niezbędnym elementem diety. Ma działanie sycące, gdyż dzięki wchłanianiu dużej ilości wody, wielokrotnie zwiększa swoją objętość w przewodzie pokarmowym. Daje nam to efekt poczucia "pełnego brzucha" i sprawia, że spożywamy mniej pokarmów.  Dzięki błonnikowi, pozbywamy się z organizmu nadmiaru wody, który w nim zalega.

 

Źródło: http://kobieta.interia.pl
« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Sanatorium WIKTOR Cechini
Żegiestów Zdrój
(małopolskie)
cena od: 90 zł
UZDROWISKO WYSOWA S.A. Sanatorium Biawena
38-316 Wysowa-Zdrój
(małopolskie)
cena od: 77 zł
Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów
Augustów
(podlaskie)
cena od: 99 zł
Sanatorium Związku Nauczycielstwa Polskiego w Ciechocinku
Ciechocine
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 95 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się