Jak skutecznie pozbyć się migreny ?
Utworzono dnia: 2012-04-10

Patrząc pod kątem statystyki na migrenę cierpi ok. trzy razy więcej kobiet niż mężczyzn. Główne objawy tej jakże nieprzyjemnej dolegliwości to: nagły, nieznośny ból głowy, czasami nudności, problemy ze wzrokiem, a także nadwrażliwość na światło oraz dźwięki. Do tego dochodzą jeszcze: brak skupienia i problem z wykonywaniem nawet najprostszych czynności.

 

U kobiet migrena może mieć ścisły związek z cyklem menstruacyjnym. W drugiej połowie cyklu obserwowane są dosyć intensywne wahania hormonów, które w konsekwencji prowadzą do nasilających się bólów głowy. Zaraz po ok. 24. dniu cyklu, następuje gwałtowne obniżanie się poziomu estrogenu i progesteronu w organizmie. Ok. 1-2 dni przed krwawieniem lub w pierwszych dniach miesiączki występują ataki bólu. W niektórych przypadkach mamy do czynienia z nasileniami się napadów migreny pod wpływem  stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej.

 

Aby przestało boleć lub przynajmniej migrena miała łagodniejszy przebieg, należy zażywać środki przeciwbólowe, takie jak chociażby aspiryna.  Ważny jest tutaj czas zażycia tabletki – im wcześniej, tym lepiej, ponieważ może to całkowicie zapobiec migrenie. Większa podatność na ból występuje u osób, które mają niedobór magnezu w organizmie. Pomocna może się też okazać witamina B2, a także np. napar z liści melisy.

 

Osoby cierpiące na bóle migrenowe, przeważnie mają bardzo wrażliwy układ nerwowy. Jeżeli pojawia się intensywne zapachy (np. kosmetyków, spalin, dymu tytoniowego itp.) reagują oni bólem.  Potencjalnie niebezpieczne są też głośne dźwięki, jaskrawe światło żarówki, czy migający ekran  monitora lub  telewizora.

 

Aby zapobiec tej dolegliwości trzeba przede wszystkim sprawdzić, co może być przyczyną bólu:. Można to zrobić poprzez zmianę proszku do prania czy też używanych do tej pory perfum. Do tego można w miarę możliwości używać bezzapachowych środków higienicznych lub czyszczących. Gdy problemem jest wrażliwość na światło, można zastosować w domu żarówki fluorescencyjne, które imitują naturalne światło. Osoby mające podatność na migrenę, a mające w perspektywie nadmierny wysiłek fizyczny, muszą pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów, ponieważ odwodnienie także nasila ból.

 

To co znajduje się w naszym jadłospisie może też mieć kolosalne znaczenie w przypadku migreny. Bardzo silnym bólom głowy może sprzyjać jedzenie tłustych potraw, czekolady, orzechów, roślin strączkowych, serów, owoców cytrusowych i wędzonych wędlin i ryby. Tyramina, która wchodzi w skład m. In. czerwonego wina, może wywołać migrenę. Podobne ryzyko występuje po wypiciu czarnej kawy. Do tego kobiety, które mają częstą skłonność do migreny, powinny unikać produktów z chemicznymi dodatkami i konserwantami. Najbardziej niebezpieczny tutaj jest glutaminian sodu (E621) (wchodzi w skład np. zupek w proszku, czy też chipsów). Migrenie sprzyjają też azotany (używa się ich do konserwowania mięsa), siarczany (spryskiwane są nimi owoce i warzywa jakie kupujemy w supermarketach).

 

Aby zapobiec uciążliwym atakom, należy bardzo uważnie dobierać to co jemy, a także regularnie spożywać posiłki. Jeżeli migrena często występuje, kobiety powinny zrezygnować z „niepewnych” produktów. Należy to jednak czynić stopniowo, ponieważ gdy radykalnie zmienimy swoja dietę może to przynieść gwałtowny spadek cukru we krwi, a to powoduje nasilanie się bólów głowy.

 

Istnieje też coś takiego, jak tzw. migrena weekendowa. Dotyczy ona przede wszystkim osób prowadzących aktywny tryb życia. Ponieważ przez cały tydzień jesteś zajęty codziennymi sprawami i obowiązkami, odczuwasz stres – wtedy nie występują bóle głowy. Sytuacja zmienia się właśnie w weekend, gdy jest czas na odprężenie, wtedy pojawia sie migrena która jest efektem przemęczenia. Ataki gwałtownych bólów powoduje spadek adrenaliny, charakterystyczny dla chwil relaksu i odpoczynku.

 

Można temu zapobiec. Przede wszystkim należy dążyć do unormowania swojego indywidualnego rytmu dnia. Powinno się spać, wstawać i jeść posiłki w podobnych porach. Nie jest wskazane odsypianie w sobotę ciężkiego tygodnia, gdyż zbyt długi sen też nasila migrenę. Lepiej pójść na spacer, a także w tygodniu znaleźć choć chwilę na relaks.

Bardzo pomocne w leczeniu i zapobieganiu migrenie są różnego rodzaju ćwiczenia relaksacyjne. Bardzo skuteczna może się okazać też akupunktura, czy też akupresura. Skuteczne jest także leczenie niekonwencjonalne w postaci aromaterapii czy biofeedback (zabieg polegający na rozgrzewaniu górnych i dolnych kończyn ciała. Jeżeli chodzi o prostsze sposoby to często pomocny może być zimny okład czy po prostu odpoczynek w ciszy. W przypadku silnych i częstych bólów migrenowych można skonsultować się z lekarzem, który zaleci leki zapobiegające napadom (np. tryptany).

 

Źródło: http://kobieta.wp.pl
« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Nowy Dom Zdrojowy
Krynica
(małopolskie)
cena od: 40 zł
Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe AZALIA
Szczawno Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 45 zł
22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
Sanatorium WIKTOR Cechini
Żegiestów Zdrój
(małopolskie)
cena od: 90 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się