Bez obwodnicy Nałęczów straci status uzdrowiska
Utworzono dnia: 2012-04-07

Samorządowcy Nałęczowa mają nie lada problem. Jeżeli w najbliższym czasie nie wybudują obwodnicy, miasto może pożegnać się z określaniem go mianem uzdrowiska. Burmistrz planuje już zdobycie pieniędzy na niezbędna dokumentację od okolicznych przedsiębiorców, lecz urząd marszałkowski stawia sprawę jasno – nie ma na to w tej chwili pieniędzy.

 

Nałęczów jest  jednym z dwóch uzdrowisk  w województwie lubelskim (drugie to w Krasnobród na Roztoczu). Mimo iż w 2009 roku uzdrowisko kolejny raz  uzyskało odpowiednią promesę ministerstwa zdrowia, to źle oceniono klimat akustyczny miasta. Wobec tego władze Nałęczowa zobowiązały się do wyprowadzenia ruchu tranzytowego z miasta. A może się to odbyć tylko poprzez wybudowanie obwodnicy.

 

Przez uzdrowisko przebiega ważna trasa wojewódzka - droga nr 830. Zaczyna się ona w Lublinie, dalej biegnie do Nałęczowa i dalej do Bochotnicy koło Kazimierza Dolnego. Częstotliwość przejazdu samochodów osobowych i tirów tą trasą każdego dnia jest bardzo duża.

 

Jak przekonuje Burmistrz Nałęczowa Andrzej Ćwiek obwodnica jest bardzo potrzebna, gdyż samochody ciężarowe przejeżdżają zabytkową Aleją Lipową, do tego niszczą jezdnię nieprzygotowaną do takiego ruchu, a na ścianach domów robią się pęknięcia.

 

Już  kilka lat temu władze województwa przygotowały wstępną koncepcję przebiegu obwodnicy uzdrowiska. Miała ona mieć 15 km długości i rozpoczynałaby się w miejscowości Sadurki, biegła by dalej po północnej stronie miasta aż do Celejowa. Listopad 2004 roku sejmik województwa przyjął uchwałę, która zobowiązywała marszałka do rozpoczęcia prac nad budową obwodnicy. W pierwszej kolejności w latach 2006-2008 miała powstać dokumentacja techniczna. Następnym etapem miało być  wykupienie gruntów pod budowę oraz zdobycie niezbędnych pozwoleń. Jednak żadne z tych zobowiązań nie zostało spełnione.

 

W 2009 roku samorządowcy województwa przygotowali wykaz tych najważniejszych projektów, które miały być sfinansowane z unijnych funduszy (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego). Projekt poddany konsultacjom społecznym został poparty przez 99 proc. głosujących. Trafił on jednak na listę rezerwową, więc budowę odłożono więc na kolejne lata. Mimo tego faktu, Nałęczów zdołał zdobyć status uzdrowiska.

 

Burmistrz Ćwiek cały czas stara się o zainteresowanie sprawą posłów z Lubelszczyzny, ministerstwa, a także władze województwa. Spotyka się ze zrozumieniem powagi sytuacji i konieczności zajęcia się inwestycją, lecz w sprawie nic konkretnego się nie działo.

 

Według szacunki mówią, że inwestycja ma kosztować ok. 120 milionów złotych. Władze Uzdrowiska Nałęczów, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy, chcą podzielenia budowy na dwa etapy. Pierwszy etap to prace pozwalające samochodom omijać miasto. Jego koszt to ok. 80 mln zł. Pieniądze mogą pochodzić z funduszy unijnych lub budżetu państwa. Jednak najpierw konieczna jest decyzja środowiskowa. Na jej zdobycie władze uzdrowiska chcą pozyskać fundusze od lokalnych firm (szacuje się, że jest to kwota rzędu kilkuset tysięcy złotych). 

 

Jednak Urząd Marszałkowski przekonuje, że nie ma pieniędzy, aby można było rozpocząć prace. Tak więc szanse na to, Nałęczów doczeka się potrzebnej obwodnicy, są obecnie bardzo nikłe.

 

Źródło:  http://lublin.gazeta.pl

 

Zobacz też: Sanatoria w Nałęczowie
« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
Nowy Dom Zdrojowy
Krynica
(małopolskie)
cena od: 40 zł
Uzdrowisko Cieplice - Edward
Jelenia Góra - Cieplice
(dolnośląskie)
cena od: 120 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się