Nie poddawaj się cukrzycy
Utworzono dnia: 2012-04-04

Cukrzyca jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Jej głównym powodem jest zła dieta oraz brak dostatecznej ilości ruchu.

 

Jak podają statystyki, na cukrzycę cierpi obecnie około 200 mln osób na całym świecie, z czego 1,3 mln to dorośli Polacy. 90 proc. tych przypadków jest to cukrzyca typu II, która zazwyczaj występuje u osób po 40. roku życia. Główną istotą choroby jest ciągle podwyższony poziom cukru we krwi. Przyczyną takiego stanu rzeczy należy upatrywać w niskiej wrażliwości tkanek na insulinę - hormon u, który transportuje cukier z krwi do komórek ciała. Podczas gdy komórki stają się niewrażliwe na insulinę, trzustka zaczyna produkować jej coraz większą ilość, aż wreszcie zaprzestaje wydzielania hormonu w ogóle.

 

Na cukrzycę oprócz uwarunkowań genetycznych przede wszystkim największy wpływ mają nasze co dzienne nawyki. Najbardziej nieodpowiedni w tym wypadku jest brak ruchu. Regularne uprawianie sportów, które wymagają wysiłku fizycznego, powoduje stymulacje  wrażliwości tkanek na insulinę, co w efekcie powoduje mniejsze ryzyko wystąpienia choroby. Nie jest tutaj konieczny jakiś nadmierny wysiłek, wystarczy codzienny spacer, pływanie lub spokojna jazda na rowerze.

 

Drugą istotna kwestią jest nasza dieta. Aby zapobiegać cukrzycy powinna ona być przede wszystkim dobrze zbilansowana, a także dostarczać organizmowi odpowiednie ilości składników (około 100 g białka, 0,75 g tłuszczu i 200-400 g węglowodanów dziennie). Takie napoje jak kawa, czarna herbata i napoje energetyzujące, powinno się zastąpić wodą mineralną oraz sokami ze świeżych owoców i warzyw. Bardzo dobrym źródłem węglowodanów dla organizmu są pełnoziarniste kasze i chleb razowy, ponieważ zawierają one dużo jakże cennego dla zdrowia błonnika. Bezwzględnie powinno się unikać cukrów prostych, które są  zawarte w takich produktach jak słodycze napoje słodzone. Dobrze dobrana dieta nie tylko pozwoli uniknąć cukrzycy ale też pozwoli zrzucić zbędne kilogramy, co jest równie istotne w profilaktyce cukrzycy.

 

Należy też robić regularne badania kontrolne poziomu cukru we krwi. Dotyczy to przede wszystkim osób z nadwaga, nadciśnieniem tętniczym, chorobami krążenia i genetycznymi predyspozycjami do cukrzycy oraz osób które ukończyły 45. rok życia (badanie należy wykonywać raz na trzy lata). Do tego niezależnie od wieku, takie badanie powinny wykonywać kobiety mające problemy z cukrzycą podczas ciąży oraz mamy noworodków z wagą urodzeniową,  która przekracza 4 kg.

 

Główne objawy cukrzycy to ciągłe zmęczenie, częste infekcje i oddawanie moczu, a także wzmożone pragnienie. Wcześnie wykryta cukrzyca daje możliwość uniknięcia jej groźnych powikłań.

 

Źródło: http://kobieta.interia.pl




« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się