Regularne badanie cytologiczne bardzo ważne
Utworzono dnia: 2012-04-04

Jeżeli kobieta ostatni raz wykonywała badanie cytologiczne np. ponad trzy lata temu, powinna niezwłocznie je wykonać.  Jest to bardzo istotne, gdyż może uchronić kobietę przed rakiem szyjki macicy.

 

Rak szyjki macicy jest spowodowany przez wirusa brodawczaka ludzkiego –HPV. Jest on przenoszony  drogą płciową i co istotne łatwo się nim można zarazić. Na infekcje narażone są kobiety, które  wcześnie rozpoczęły współżycie seksualne, a także często zmieniają partnerów seksualnych. Jednakże na zarażenie narażone są też kobiety, które dosyć często miewają tzw. intymne infekcje (jak chociażby rzęsistki), takie które palą papierosy oraz przez wieloletni okres czasu stosują antykoncepcję hormonalną. Trzeba nadmienić, iż nie każda nosicielka HPV na pewno zachoruje, ale ryzyko w tym wypadku jest dosyć duże. Zmniejszyć owo ryzyko można poprzez posiadanie jednego, stałego partnera, korzystając z profilaktycznej szczepionki, która uchroni przed wirusem HPV, a także co najważniejsze należy regularnie wykonywać cytologię. Ważne jest wykrycie wczesnych stanów  przednowotworowych, gdyż rak szyjki macicy rozwija się ok. 13 lat od momentu zakażenia, aż do zaawansowanego nowotworu,. Cytologię należy wiec wykonywać średnio co 1-3 lata.

 

Pierwszą swoje badanie cytologiczne każda kobieta powinna wykonać pomiędzy 20. a 25. rokiem życia lub w krótkim okresie czasu po rozpoczęciu współżycia płciowego. Jeśli wynik ostatnich trzech  badań nie wykazuje żadnych niepokojących stanów, badanie wystarczy  powtarzać regularnie co trzy lata. Jeżeli zaś badanie wykaże początki nowotworu lub kobieta należy do grupy zwiększonego ryzyka onkologicznego, to powinna się  poddawać się badaniu co rok, a nawet częściej, jeśli tak zaleci lekarz. Badanie cytologiczne mogą wykonać także dziewice, gdyż błona dziewicza nie zarasta całkowicie pochwy. W takim wypadku lekarz podczas badania wybiera cieńszy wziernik i delikatnie wsuwa go przez otwór w błonie.

 

Cytologię najlepiej jest wykonać w pierwszej połowie cyklu tj. ok. 4–5 dni po miesiączce. Badanie nie jest wskazane, gdy w tym czasie kobieta ma stan zapalny narządu rodnego. Dodatkowo przez trzy dni, które poprzedzają badanie cytologiczne nie powinno się stosować leków dopochwowych ani wykonywać irygacji pochwy, a także należy powstrzymać się od współżycia płciowego i nie korzystać z wibratora. Przed wizytą u lekarza wystarczy się płytko podmyć płynem do higieny intymnej.

 

Samo badanie polega na wprowadzeniu do pochwy wziernika, a przez niego dostaje się mała szczoteczka na dość długiej rączce (najlepiej żeby była trójzębną, gdyż taki kształt umożliwia pobranie próbki złuszczonego nabłonka razem ze śluzem aż z trzech miejsc szyjki macicy czyli: kanału, tzw. strefy przejściowej – w tym miejscu najczęściej powstają zmiany nowotworowe – oraz tarczy). Tak pobraną próbkę następnie lekarz nanosi na specjalne szkiełko, przeciągając po nim jedną i drugą stroną szczoteczki. Próbkę tą utrwala odpowiednimi odczynnikami i potem wysyła do laboratorium, gdzie badana jest dokładnie pod mikroskopem.

 

Źródło: http://zdrowie.onet.pl




« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się