Coraz bardziej wybredni pacjenci sanatoriów
Utworzono dnia: 2012-04-02

Lubuscy kuracjusze mają coraz bardziej wygórowane wymagania jeżeli chodzi o pobyt w sanatorium. Np. chcą aby do sanatorium jechać latem, a nie zimą i najlepiej do Ciechocinka albo też nad morze.

 

Ubiegły rok przyniósł  11,5 tys. skierowań pacjentów do sanatoriów, jakie wpłynęły  do lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Natomiast, jeżeli chodzi o faktyczny wyjazd, skorzystało z niego zaledwie 7,3 tys. osób. Powody takiego stanu rzeczy są różne. W jednych wypadkach są to problemy zdrowotne uniemożliwiające wyjazd, w innych sytuacja rodzinna. Jednak rezygnujących, nie wyjeżdża do kurortów ponieważ nie pasuje im miejsce lub termin wyjazdu.

 

Jak podają przedstawiciele NFZ dużo osób traktuje wyjazd do sanatorium jako tanie wczasy, a nie dalszy etap swojego leczenia. Wielu osobom najbardziej istotny wydaje się miesiąc w jakim wyjeżdżają do uzdrowiska, tymczasem najważniejsze w sanatorium są zabiegi lecznicze. Jako powody rezygnacji wymyślane są przeróżne sprawy: od braku kożucha na zimę, po niechęć ponownego wyjazdu do tego samego sanatorium.

 

Takie nagłe rezygnowanie pacjentów z wyjazdu stanowi  spory kłopot dla NFZ. Ponieważ takie rezygnacje są w ostatniej chwili, bądź co gorsza pacjenci nie informują oddziału NFZ-u o tym że nie jadą, nie ma możliwości aby skierować na to miejsce następną osobę z kolejki. W efekcie daje to wydłużanie się kolejki pacjentów, którzy czekają na wymarzony wyjazd do sanatorium. Na dzień dzisiejszy dorosłe osoby muszą czekać na to aż półtora roku.

 

Występuje też kłopot z samymi skierowaniami. Zeszłego roku NFZ odrzucił ok. 600 wniosków o sanatoria, w styczniu 2012 r. już 114 skierowań. Powodem są bezzasadne skierowania albo kierowanie osób z przeciwwskazaniami do pobytu w konkretnej placówce. Wynika to z tego że czasami ludzie nie mówią całej prawdy o stanie zdrowia swojemu lekarzowi, a także wręcz wymuszają skierowania do placówki. Wtedy lekarze wystawiają skierowania dla świętego spokoju, a obowiązek odkręcenia całej sprawy spada na NFZ.

 

Źródło: http://gorzow.gazeta.pl
« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Dom Zdrowia Lila
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 70 zł
Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
Grand Lubicz - Uzdrowisko Ustka*****
Ustka, Pomorskie
(pomorskie)
cena od: 220 zł
23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się