Jak dowodzą badania i statystyki z reguły kobiety są hospitalizowane z powodu zawału serca w starszym wieku, niż to ma miejsce w przypadku mężczyzn. Wynika to z tego, że u kobiet młodszych znacznie rzadziej przy zawale towarzyszy silny, rozległy ból w klatce piersiowej. Brak tych charakterystycznych objawów z kolei sprawia, że kobietom tym może nie zostać udzielona w odpowiednim czasie właściwa pomoc lekarska.
Badania przeprowadzone na grupie ponad 480 tys. kobiet i 660 tys. mężczyzn, którzy przeszli zawał w latach 1994-2006 dowiodły, że zawał bez klasycznego bólu w klatce piersiowej dotyczył 42 proc. kobiet i tylko 31 procent mężczyzn w wieku poniżej 45 lat. Do tego kobiety przed 55 rokiem życia znacznie częściej umierały po przewiezieniu do szpitala (14,6 proc. przypadków), niż to miało miejsce w przypadku mężczyzn (10,3 proc. przypadków). W raz z wiekiem te różnice się zacierają, a w starszym wieku ta tendencja nawet ulega odwróceniu.
Zawał u młodszych kobiet może być nie rozpoznawalny przez mało doświadczony personel medyczny, z tego względu, że w tej grupie wiekowej ta przypadłość jest znacznie rzadsza. Badania pokazały, że średni wiek w jakim do szpitala przyjmowano kobietę, która przechodziła zawał serca, to 74 lata, podczas gdy u mężczyzn to 67 lat.
Uczeni podkreślają, że u poszczególnych osób objawy zawału mogą się różnić. Od silnych, rozległych Bolów w klatce piersiowej, po łagodny dyskomfort i lekki ucisk w piersiach. Najważniejsze jest, aby mając chociażby cień podejrzenia, że mamy zawał, zawiadomić pogotowie, gdyż jak podaje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, osoby które w ciągu 2 godzin od czasu wystąpienia objawów są hospitalizowane, mają bardzo dużą szansę na uratowanie.
Zawał mięśnia sercowego ma miejsce wtedy, gdy tętnica wieńcowa odpowiedzialna za odżywianie fragmentu serca zostaje zamknięta przez zakrzep, co w efekcie powoduje niedotlenienie i obumieranie pewnej części mięśnia sercowego. Oprócz wspomnianych wyżej charakterystycznych objawów w postaci rozległego bólu w klatce piersiowej, mogą się też pojawić niepokoje i poty, a także bladość i pobudzenie ruchowe.
Źródło: http://kobieta.wp.pl