W sanatorium możemy być dwa razy w roku
Utworzono dnia: 2011-12-07

Tylko raz na pół roku kuracjusze mogą odwiedzać sanatorium. Jeśli chcemy wybrać się na leczenie musimy skontaktować się z lekarzem, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeśli takowa jest to lekarz ma prawo wydać skierowanie na leczenie w sanatorium. Oczywiście musimy być ubezpieczeni. W tym roku dzięki rozporządzeniu ministerstwa zdrowia z 7 lipca rozpatrywane będą wnioski na nowych drukach o czym trzeba koniecznie pamiętać. Mają one zawarte nowe przepisy, bez których nie będzie można rozpatrzyć wniosku. Skierowanie może wydać lekarz rodzinny, specjalisty lub pracujący w szpitalu na terenie, którego pacjent był leczony.

 

Warto dodać, że na 2012 rok NFZ przeznaczy, aż 650 mln zł na leczenie uzdrowiskowe. Aby mieć szansę na wyjazd potrzebne są kompleksowe badania. Lekarz musi stwierdzić jaki jest nasz stan zdrowia, przebieg leczenia i czy są jakieś przeciwwskazania. Jeśli mamy nowotwór, ostrą chorobę zakaźną, konieczną operację chirurgiczną w trybie natychmiastowym lub niewydolność krążenia i padaczkę to możemy takiego skierowania nie dostać. Należy pamiętać także o karcie informacyjnej, w której zapisany jest przebieg choroby. Pełną dokumentację należy dostarczyć do wojewódzkiego oddziału NFZ.

 

Jeśli dokumentacja jest pełna to lekarz w NFZ ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Czas ten może wydłużyć się o dwa tygodnie jeśli brakuje jakiś pism. Może dojść także do sytuacji, w której skierują nas nie do sanatorium, a szpitala uzdrowiskowego. A jeśli brakuje miejsc co można starać się o leczenie ambulatoryjne. Wtedy opiekę medyczną mamy opłaconą, lecz za nocleg i wyżywienie płacimy sami. Optymalne korzystanie z leczenia sanatoryjnego to raz na 18 miesięcy w przypadku dorosłych.

 

Dla osoby ubezpieczonej pobyt i leczenie w sanatorium jest bezpłatne. Niestety częśc kosztów musi ponieść we własnym zakresie (przejazd, część pieniędzy za wyżywienie i zakwaterowanie). Całą różnicę kosztów pokryje NFZ. Od 1 października do 30 kwietnia opłaty są niższe. Cena zależy od standardu i miejsca pobytu. Dzieci i młodzież do lat 18, oraz studenci do 26 roku życia nie ponoszą żadnych opłat. Zwolnione z płacenia są także dzieci niepełnosprawne w znacznym stopniu.

 

Natomiast jeśli chodzi o sprawy prawne to wszystko wygląda następująco:

 

Art. 33 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).

 

Par. 2 – 9 rozporządzenia ministra zdrowia z 7 lipca 2011 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową (Dz.U. nr 142, poz. 835).

 

Załącznik nr 2 do rozporządzenia ministra zdrowia z 28 sierpnia 2009 r.w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (Dz.U. nr 139, poz. 1136 z późn. zm.).

 

 

źródło: gazetaprawna.pl




« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się