Zadbaj o siebie jesienią
Utworzono dnia: 2011-10-06

Masowo spadające z drzew liście to nieodzowny znak, że jesień w pełni. Kapryśna pogoda na pewno wpłynie na nasze zdrowie oraz wygląd. Jak o nie odpowiednio zadbać?

 

Badania wykazały że w okresie od sierpnia do listopada wiele osób uskarża się na sezonowe wypadanie włosów. Wynika to w znacznej mierze z mniejszej ilości słońca które stymuluje porost włosów. Zimno i ogólnie nie sprzyjająca aura wzmaga też uciążliwy łupież oraz łojotokowe zapalenie skóry. Należy wtedy bezwzględnie zacząć używać  szamponów o działaniu przeciwgrzybicznym, które zawierają ketokonazol.

 

Jeżeli chodzi o naszą wagę ciała. Naukowcy udowodnili, że zarówno jesienią, jak i zimą spożywamy więcej kalorii(ok. 6 – 7 procent). Wbrew powszechnej opinii jakoby było to korzystne w procesie ogrzania organizmu, to współczesna technika (szczelne okna, centralne ogrzewanie sprawiają, że nie potrzeba już takich ilości pokarmu aby ogrzać ciało) nie zbyt ułatwia odchudzanie. W tym czasie należy ograniczyć spożywanie węglowodanów, a przerzucić się na zdrową żywność, przede wszystkim warzywa i owoce. Jesienne spalanie tłuszczu ułatwiają takie zabiegi jak: przebywanie na chłodzie, wkładanie stóp do zimnej wody oraz wyłączanie od czasu do czasu ogrzewania w mieszkaniu.

 

Jesień nie jest łaskawa także dla naszej skóry. Brak wilgoci w powietrzu sprawia że staje się ona często przesuszona. Do tego dochodzi większe ryzyko ataku trądziku różowatego, a z uwagi na mniejsze nasłonecznienie jesteśmy bardziej narażeni na łuszczycę. Należy zatem dbać o skórę wspomagając jej regenerację przy pomocy specjalnych olejków, a w ekstremalnych przypadkach maści i żele, które są dostępne na receptę.

 

Lekarze stwierdzają, że jesienią nasilają się bólem i schorzeniami  stawów u niektórych ludzi. Przyczyny tego należy upatrywać w spadku ciśnienia atmosferycznego oraz w spadku temperatury powietrza. Zbawienne może być stosowanie suplementów z wyciągiem z imbiru, a także jak twierdzą niektórzy, stosowanie mającego przeciwzapalne działania głogu.

 

Jesień to niezbyt przyjazny okres dla alergików. Bardziej wilgotne lato jakie miało miejsce tego roku sprzyja podniesieniu  się poziomu pyłków ambrozji Z kolei  stojąca woda przyczynia się do rozwoju pleśni, bardzo  typowego alergenu obecnego w powietrzu. Alergicy powinni profilaktycznie skonsultować się z lekarzem i otrzymać różnego rodzaju leki przeciw alergiczne.

 

Tradycyjnie okres jesienny powoduje obniżenie naszej odporności. Nasze płuca staja się bardziej wysuszone, a co za tym idzie bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje i wirusy. Aby temu zaradzić należy jeść dużo owoców i warzyw takich jak: jabłka, cukinie, dynie, brokuły czy też brukselka. Są one bogate w witaminę C, beta-karoten i inne składniki odżywcze. Można również regularnie przyjmować probiotyki, które redukują infekcję. Niezastąpione w tym są tradycyjne: pory, cebula i czosnek.

 

Źródło:  zdrowie.onet.pl




« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się