Osteoporoza jak jej uniknąć?
Utworzono dnia: 2011-09-28

 

Przez niektórych nazywana cichym złodziejem kości. Rozwija się przez wiele lat nie dając przy tym żadnych objawów.

 

Nasz organizm zbudowany jest tak, że przez całe nasze życie komórki tkanki kostnej, które się zużywają, są systematycznie usuwane. O ile do mniej więcej 30 roku życia proces ten przebiega z reguły sprawnie (ubytek tkanki następuje wolniej niż jej odbudowa), to w dalszych latach jest odwrotnie. Następuje zmniejszenie gęstości kości, są one coraz słabsze i bardziej podatne na złamania.

 

Jednym z pierwszych objawów tej choroby jest ból pleców, który zwykle występuje w okolicach krzyża, bądź też stawów biodrowych. Ponadto następuje stopniowa zmiana sylwetki. Przede wszystkim ubywa wzrostu, a kręgosłup się wykrzywia, tworząc tzw. "wdowi garb". Osteoporoza  w swoim następstwie często powoduje  złamania kości udowej.

 

Niezbędne do wykrycia osteoporozy jest przeprowadzenie densytometrii (prześwietlenia kości udowej lub kręgosłupa). Aby spowolnić proces ubytku tkanki kostnej stosuje się preparaty wapnia, witaminy z grupy D3 oraz leki hamujące ubytki kości i powodujące przyrost masy kostnej. Ponadto kobietom znajdującym się w okresie okołomenopauzy zaleca się  terapię hormonalną, która ma  chronić kości przed szybkim odwapnieniem.

 

Na osteoporozę najczęściej zapadają kobiety o szczupłej i drobnokościstej budowie ciała, które  prowadzą raczej siedzący tryb życia, piją dużo kawy, palą tytoń, spożywają alkohol (w ilości większej niż np. kieliszek wina dziennie). Ponadto tej chorobie sprzyjają drastyczne diety oraz brak  nabiału. Ryzyko osteoporozy zwiększa się w wyniku nadczynności tarczycy oraz niektóre leki np. podawane po przeszczepach, sterydy.

 

Należy więc unikać tłuszczów, zwłaszcza tych zwierzęcych, potraw bogatych w szczawiany (szpinak, szczaw, rzodkiewka, buraki). Niewskazane jest też częste picie kawy, herbaty oraz spożywanie  fistaszków, czekolady, wina, żywności typu fast food. Wszystko to powoduje wydalanie tak potrzebnego dla naszego organizmu, a zwłaszcza kości, wapnia.

 

Należy za to być aktywnym ruchowo (ruch ciała powoduje budowanie tkanki kostnej mniej więcej do 35 roku życia, a później pomaga ją utrzymać). Na dobry stan kości najlepiej wpływa białko witamina D oraz wspomniany już wapń. Dlatego też należy jeść dużo mleka i jego przetworów, sardynek i innych tego typu ryb z puszek. Z warzyw wskazane są brokuły, natka pietruszki, kapusta włoska i pekińska, groch, fasola, migdały, soja. Można też stosować (w porozumieniu z lekarzem) preparaty zawierające wapń i witaminę D.

 

Źródło: kobieta.interia.pl

 

Zobacz: Sanatoria leczące osteoporozę

 




« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się