Reumatyzm- prawdy i mity
Utworzono dnia: 2011-01-21

Sądzimy, że obejmuje jedynie stawy, że dotyczy tylko osób starszych... To mity. Co jeszcze warto wiedzieć o chorobie, która dotyka wielu z nas?
CHOROBY REUMATYCZNE ATAKUJĄ TYLKO STAWY.

Fałsz. Obejmują też mięśnie (m.in. fibromialgia), skórę i tkankę podskórną (np. sklerodermia, toczeń). Zapalne choroby reumatoidalne zajmują i uszkadzają prawie wszystkie narządy: nerki, przewód pokarmowy, płuca, serce, mózg i nerwy obwodowe, oczy itd.

SKŁONNOŚĆ DO TYCH CHORÓB JEST DZIEDZICZNA.

Prawda. Ale tylko skłonność. Musi zaistnieć jeszcze "coś" (np. stres, infekcja bakteryjna), żeby choroba się ujawniła. Niestety, babcia z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi czy ciotka z reumatoidalnym zapaleniem stawów zwiększają u nas ryzyko zachorowania na te choroby. U mężczyzn takim przykładem może być zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK). Jeśli dodatkowo odziedziczą oni antygen zgodności tkankowej HLA-B27 - trafiają automatycznie do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na to schorzenie.

NA TZW. REUMATYZM CHORUJĄ TYLKO LUDZIE STARSI.

Fałsz. Niektóre schorzenia reumatyczne są niemal "zarezerwowane" dla ludzi młodych, np. młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Najmłodszy pacjent z reumatoidalnym zapaleniem stawów nie miał jeszcze roku. Na chorobę tę - oraz na toczeń rumieniowaty układowy (SLE) - zapadają dość często kobiety trzydziestoletnie, natomiast na ZZSK - młodzieńcy szesnastoletni.

NIEKTÓRE SCHORZENIA REUMATYCZNE "FUNDUJE SOBIE" NASZ WŁASNY ORGANIZM.

Prawda. Te schorzenia należą do grupy chorób z autoagresji (autoimmunologiczne). Chodzi m.in. o reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, zespół Sjögrena. Mówiąc w skrócie: z jakiegoś, zwykle nieznanego, powodu organizm atakuje własne tkanki i niszczy je, co prowadzi do ujawnienia się objawów określonej choroby.

BY ZDIAGNOZOWAĆ CHOROBĘ REUMATYCZNĄ, POTRZEBNA JEST CAŁA SERIA BADAŃ.

Prawda. Nie ma jednego badania, które jednoznacznie pozwoliłoby postawić diagnozę. Bardzo ważny jest wywiad i badanie lekarskie, ale lekarz - w zależności od podejrzeń - zleca też wybrane analizy, np. morfologię krwi, OB, RTG, USG, oznaczenie czynnika reumatoidalnego (RF), białka C-reaktywnego (CRP), przeciwciał przeciwjądrowych (ANA), badanie poziomu kwasu moczowego we krwi, badanie wykrywające antygeny zgodności tkankowej, biopsję skóry i mięśni czy analizę płynu pobranego z chorego stawu.

CHORE STAWY NAJLEPIEJ JEST UNIERUCHOMIĆ.

Fałsz. Ruch i fachowa rehabilitacja pozwalają dłużej zachować sprawność. Rodzaj i liczbę zabiegów do wykonania podczas zajęć w ośrodku i w domu ustala dla każdego pacjenta lekarz rehabilitant. W rehabilitacji wykorzystuje się ćwiczenia usprawniające, masaże, termoterapię (oziębianie lub ogrzewanie tkanek), elektroterapię (przepuszczanie prądu elektrycznego przez chore miejsca) i balneoterapię (kąpiele solankowe, borowinowe).

REUMATYZMU MOŻNA DOSTAĆ "OD WILGOCI".

Prawda. Precyzując - chodzi raczej o niekorzystne warunki bytowe (np. zimne, zagrzybione mieszkanie), które mogą być czynnikiem wyzwalającym choroby reumatyczne u osób mających do nich predyspozycje. Podobnie działa głód, zmęczenie, stres. Nie oznacza to, że reumatyk ma się bać "wody jak ognia". Krótkie przepierki bez przemęczania stawów mogą wręcz stanowić świetną gimnastykę rąk.

REUMATYZM POWINNO SIĘ LECZYĆ W SANATORIUM.

Fałsz. Sanatorium tylko utrwala efekty, jakie dało leczenie w domu, przychodni i szpitalu. Do sanatorium powinien jechać człowiek "prawie zdrowy", z wyciszonym procesem zapalnym (niskie OB). Wyjątkiem od reguły są chorzy na ZZSK - leczenie sanatoryjne zaleca się też, gdy stan zapalny jest nasilony - i pacjenci z chorobą zwyrodnieniową stawów, bo im nie grozi zaostrzenie objawów, a rehabilitacja jest tu także sposobem leczenia.

STAWOM SŁUŻY DIETA, W KTÓREJ OBECNE SĄ GALARETY.

Prawda. Nie należy jednak tego zbytnio przeceniać, bo choć w galarecie rzeczywiście znajdują się białka ułatwiające regenerację kości i stawów (np. kolagen), to jest ich za mało, żeby dawały odczuwalny efekt terapeutyczny. Lepiej zażywać gotowe preparaty dostępne w aptece, np. ze sproszkowaną chrząstką rekina, siarczanem glukozaminy czy z chondroityną.

ABY ZDROWE STAWY MIEĆ...

zadbaj o prawidłową masę ciała; każdy kilogram nadwagi dodatkowo obciąża twoje stawy.

ruszaj się jak najwięcej; wskazane są pływanie i zajęcia w wodzie, bo woda niweluje ciężar ciała.

nie obciążaj nadmiernie stawów, zwłaszcza kolanowych i biodrowych; ciężary podnoś zawsze z przysiadu.

prace wymagające schylania (odkurzanie, grabienie liści, kopanie itp.) wykonuj w pozycji jak najbardziej wyprostowanej; jeśli rączki narzędzi są za krótkie, to je przedłuż.

kontroluj ustawienia i ruchy kręgosłupa; siedź prosto (przy stole, biurku, prowadząc auto); nie wstawaj gwałtownie z pozycji leżącej - najpierw przekręć się na bok, potem opuść nogi na podłogę, podeprzyj się ręką i podnieś; kładąc się - czynności wykonuj w odwrotnej kolejności.

postaraj się o to, by w twojej diecie sporo było wapnia (nabiał) i witaminy D (ryby, mleko).

 

 

Źródło: http://zdrowie.gazeta.pl
« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Sanatorium Związku Nauczycielstwa Polskiego w Ciechocinku
Ciechocine
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 95 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów
Augustów
(podlaskie)
cena od: 99 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
Dom Zdrowia Lila
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 70 zł
Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS
Iwonicz Zdrój
(podkarpackie)
cena od: 105 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się