Miodowe kuracje
Utworzono dnia: 2011-01-16

Dzięki swym właściwościom miód może zdziałać więcej niż niejedna tabletka. I w dodatku pomaga na wiele różnych chorób.

Podobnie jak inne produkty z ula (np. propolis lub pyłek kwiatowy) miód wspiera nasz organizm w walce z chorobą, mobilizuje jego naturalne siły obronne. Stosowany umiejętnie może też przez wiele lat chronić narządy, które potrzebują wsparcia - słabsze serce, żołądek, kruche naczynia krwionośne.

Skutecznie likwiduje również kłopoty ze snem, a także poprawia nastrój (jest zdrowym zastępcą niezdrowych słodyczy). Niestety, nie wszyscy mogą cieszyć się jego smakiem. Jest zaliczany do grupy silnych alergenów pokarmowych, a i u osób uczulonych na pyłki może wywoływać nieprzyjemne objawy. Nie powinni go jeść chorzy na cukrzycę.

 

Gdy chcesz łagodzić dolegliwości

  • Nadciśnienie. Wymieszaj po pół szklanki miodu rzepakowego, soku z marchwi i soku z buraków. Pij napój 3 razy dziennie po pół szklanki, godzinę przed jedzeniem. (Uwaga! Nie odstawiaj leków na nadciśnienie bez konsultacji z lekarzem!)
  • Przemęczenie, osłabienie, kłopoty z koncentracją. Rozpuść łyżkę miodu lipowego w szklance letniej wody, pozostaw na noc. Pij małymi łykami na czczo, 30 minut przed śniadaniem - przez 2 miesiące. Potem zrób 3 tygodnie przerwy i powtórz kurację (także przez 2 miesiące).
  • Bóle stawów. Łyżkę miodu wrzosowego, sok z połowy cytryny i łyżeczkę oliwy dodaj do szklanki letniej przegotowanej wody. Wymieszaj. Pij dwa razy dziennie po pół szklanki przez 3 miesiące. Powtórz po miesiącu przerwy.
  • Przeziębienie. Łyżkę miodu lipowego dodaj do chłodnego naparu z malin, dzikiej róży lub kwiatów lipy. W czasie infekcji pij codziennie 2 szklanki takiego napoju.

 

Miód idealny - jaki wybrać?

Natura zgromadziła w miodzie wszystko, co najcenniejsze! Są w nim witaminy: A, C, K i z grupy B oraz przeszło 30 minerałów niezbędnych dla zdrowia (m.in. żelazo, mangan, magnez). Zawiera też bioflawonoidy usprawniające krążenie i substancje bakteriobójcze. Proporcje składników zależą od rodzaju miodu, dlatego różne jego gatunki są lekiem na różne schorzenia.

  • Gryczany - Zawiera sporo rutyny, która z wit. C uszczelnia naczynia krwionośne. Zaleca się go przy chorobach serca i układu krążenia. Kolorem przypomina bursztyn; ma ostry smak.
  • Rzepakowy - Dzięki dużej zawartości acetylocholiny, potasu i magnezu reguluje ciśnienie krwi. Wzmacnia serce, usuwa nadmiar wody, zmniejszając obrzęki. Wskazany przy schorzeniach wątroby i dróg żółciowych oraz infekcjach. Jest słomkowy, a po skrystalizowaniu kremowoszary; o delikatnym smaku.
  • Akacjowy - Wzmacnia układ krążenia, działa uspokajająco, moczopędnie i bakteriobójczo (pomocny w zapaleniu dróg moczowych). W stanie płynnym jasnosłomkowy; skrystalizowany - kremowy; łagodny w smaku.
  • Lipowy - Działa napotnie, przeciwgorączkowo i wykrztuśnie. Łagodzi też objawy stresu. Ma jasnobursztynowy kolor, który zmienia się w ciemnozłocisty; ma dość ostry smak.
  • Wielokwiatowy - Można go jeść i... stosować w postaci maseczek. Poprawia nawilżenie i ukrwienie skóry, działa łagodząco. Przyśpiesza gojenie się ran. Złocisty; o łagodnym smaku.
  • Wrzosowy - Wzmacnia układ krwionośny, niweluje obrzęki. Polecany mężczyznom, bo zapobiega schorzeniom prostaty i wspomaga ich leczenie. Czerwonobrunatny, a po scukrzeniu żółtobrunatny; pachnie wrzosem.
  • Spadziowy - Zawiera czterokrotnie więcej żelaza niż inne miody. To specyfik dla przemęczonych i zestresowanych. Działa kojąco na stany zapalne dróg oddechowych. Jeśli powstał z drzew iglastych, ma ciemną barwę i zapach igliwia. Jeśli z liściastych, jest zielonkawozłocisty i ma słaby korzenny zapach.

 

Uwaga! Miód jest, co prawda, dość kaloryczny - łyżka ma 80 kcal - ale gdy jemy tylko jedną dziennie, z pewnością nie grozi nam nadwaga.

 

 

źródło informacji: Kobieta i życie
http://kobieta.interia.pl




« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się