Podhalańska stolica kultury - Kultura na Bani.
Utworzono dnia: 2011-07-11

Rusza Kultura na Bani. Przed dwa letnie miesiące Białka Tatrzańska stanie się podhalańską stolicą kultury. Co sobotę wszyscy zainteresowani będą mogli uczestniczyć w koncertach i zdarzeniach teatralnych i filmowych, często swym charakterem, w nowatorski i nieoczywisty sposób, nawiązujących do kulturalnego dorobku regionu.

 

Już w sobotę, 9 lipca goście Białki będą mieli okazję uczestniczyć w pierwszym z proponowanych przez organizatorów wydarzeń. Marlena Quartet, kobieca grupa smyczkowa to interesująca pozycja dla wszystkich fanów latynoamerykańskich brzmień. Bogaty repertuar to oczywiste nawiązania do twórczości Astora Piazzolli, rewolucjonisty klasycznego argentyńskiego tanga, ale także utwory klasyczne, popularne i filmowe.

 

Kolejny tydzień zaskoczy estetyką skrajnie odmienną, opartą o regionalne brzmienia, silnie czerpiącą jednak z różnorodnych muzycznych gałęzi. Siwy dym to folkowa energia, ale także otwartość na nowe trendy i popularne brzmienia. No i oczywiście, charyzmatyczna postać lidera – Piotra Majerczyka – grającego na skrzypcach i podhalańskich dudach.

 

Góralski duch obecny będzie w pierwszym z wydarzeń teatralnych, podczas którego publiczność będzie miała okazję poznać nowatorską adaptację „Lekarza mimo woli” Moliere’a. Amatorski Zespół Teatralny, to świeże spojrzenie na sztukę powstałą w 1666 roku. Zespół od wielu lat słynie z interpretacji opartych o regionalny folklor, zachwycając krajową publiczność unikatowym, folkowym ujęciem tematu.

 

Lipiec z Kulturą na Bani zakończy swym występem Gooral, będący jednym z najciekawszych odkryć polskiej sceny muzycznej. Pierwsze kroki młody DJ i kompozytor stawiał w projekcie Psio Crew, jednak dopiero solowa kariera przyniosła mu zaskakującą popularność. Klip do promującego album Etno Electro utworu Karczmareczka, na portalu YouTube, osiągnął już liczbę prawie 500 000 odsłon. Tytuł płyty, doskonale oddaje charakter twórczości Goorala, któremu podczas koncertów towarzyszą Jabko Łapka (skrzypce), Stanisław Karpiel-Bułecka (wokal) i Michał Kopa Kopaniszyn (vizual art). Znane góralskie motywy, połączone z elementami electro, dubstepu i d’n’b porywające wrażenie robią podczas koncertów, o czym zaświadczyć mogą zachwyty – zwłaszcza damskiej części – publiczności.

 

Sierpień na Bani zainicjuje Kabaret Truteń nazywany najlepszym wiejskim kabaretem w kraju. Grupa, swoimi występami bawiła rodzimą publikę, ale również widzów Kanady, USA i Słowacji.

 

13 sierpnia na scenie Bani zagrają – popularni w Polsce i za granicą – Trebunie Tutki. Zespół znany głównie z twórczości góralskiej w swojej historii ma interesujący epizod – współpracy z grupa Twinkle Brothers, której owocem był materiał fantastycznie łączący jamajskie i podhalańskie brzmienia. Podczas białczańskiego koncertu, widzowie będą mieli okazję poznać w jak niezwykły spsób wykorzystywać można góralską tradycję, czerpiąc jednocześnie bez ograniczeń z rocka, jazzu i wspomnianego już – reggae.

Organizatorzy postanowili zadbać również o gusta fascynatów X muzy, w dość  nietypowy sposób. Goście będą mieli okazję zobaczyć “Biały ślad”, klasykę polskiego kina niemego, z towarzyszącym akompaniamentem “na żywo”. Ten rodzaj projekcji zyskuje coraz większą popularność, głównie ze względu na unikatowy charakter wynikający z niepowtarzalności pokazów, cieszących się entuzjastycznymi  reakcjami publiczności.

 

Poza wspomnianym na początku Marlena Quartet, światowe brzmienia zagoszczą na białczańskiej scenie dzięki koncertom Sauin – grającego tradycyjną muzykę irlandzką, oraz Boogie-boys czerpiących z energetycznego boogie-woogie i czarnego bluesa.

 

Jednym z najmocniejszych akcentów cyklu będzie koncert Henryka Miśkiewicza – docenionego w Polsce i na świecie, twórcy niezliczonej ilości płyt obejmującą jazz, muzykę popularną i filmową. Na Bani wystąpi on z projektem Full Drive – energetyczną fuzją muzyki klasycznej, jazzu i  bluesa.

Ta różnorodność, to założenie twórców cyklu, w nienachalny sposób odwołujących się do regionalnego folkloru.

 

- Oczywiście, nie mogło zabraknąć akcentów góralskich. Nie chcieliśmy jednak podawać gościom starych, wyksploatowanych propozycji. Stąd sięgamy po nowe aranżacje, nowe interpretacje, nowe środki ekspresji – mówi Kinga Cierniak z Działu Marketingu Termy Bania, organizatora cyklu – Chcemy także pokazać, że Podhale to nie tylko tradycyjne kapele, dobrze znane z medialnych obrazków. Dlatego, otwieramy się na światowe brzmienia, zapraszamy artystów reprezentujących róznorodne gatunki, często eksperymentujących.

 

Kultura na Bani to nowe spojrzenie na podhalańską kulturę. To także znaczące wydarzenie, silnie ożywiające kulturalne życie regionu, do tej pory postrzeganego dość jednoaspektowo. Wybór artystów, reprezentujących rózne gatunki i jednocześnie niezaprzeczalny wysoki poziom, to dowód na możliwość istnienia folkowej twórczości odartej z jarmarcznych, odpustowych akcentów. Obecne w Białce jazz, blues, muzyka świata to także okazja do uczestnictwa w iście światowych zdarzeniach, umiejscowionych w niezwykłych aranżacjach tatrzańskiego krajobrazu.

źródło: informacja prasowa




« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się