Znowelizowana ustawa o uzdrowiskach: będzie łatwiej inwestować
Utworzono dnia: 2011-06-07

Od pierwszego lipca Szczawa dostanie nową szansę na status uzdrowiska, a wszystkie inne beskidzkie kurorty otrzymują inwestycyjnego "kopniaka". W pierwszy dzień wakacji wchodzi bowiem w życie znowelizowana ustawa o uzdrowiskach, która zlikwiduje przyczynę kłopotów: rygorystyczne przepisy dotyczące wielkości i granic stref ścisłej ochrony kurortów.

 

Dodając zdjęcie oświadczam, że mam prawo do dysponowania nim, zgadzam się na przetwarzanie danych w celu jego publikacji, oraz na nieodpłatne wykorzystanie zdjęć w serwisie naszemiasto.pl oraz innych serwisach i gazetach Grupy Polskapresse. Proszę o podpisanie autora zdjęcia w sposób podany w formularzu.

 

Starania o uzdrowiskowy status Szczawy trwają blisko 10 lat. Inicjatywa napotyka na opór części społeczności gminy Kamienica, w której leży gorczańska wioska. Ludzie boją się, że przydomek "zdrój" zablokuje inwestycje na ich ziemi - również poza Szczawą.

 

Sprzeczne opinie zaowocowały inicjatywą utworzenia osobnej gminy Szczawa. Zwolennicy rozwodu przekonują, że Kamienica hamuje rozwój sąsiedniej wsi aspirującej do miana kurortu. Na podział gminy zgodzili się jednak kamieniccy radni.

 

- Teraz będzie łatwiej i o uzdrowisko i ewentualny podział - przekonuje poseł Bronisław Dutka. - Podejście do stref ochrony uzdrowiskowej jest w nowym prawie bardziej elastyczne, a po drugie - zmieniły się także przepisy dotyczące zmian granic, dzielenia i łączenia się gmin.

 

Jeśli Szczawa zechce się usamodzielnić, nie będzie już potrzebna uchwała rady gminy Kamienica. Wystarczy referendum.

 

Zgodnie z nowelą ustawy uzdrowiskowej, obowiązek sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego będzie tylko dla strefy A - objętej ścisłą ochroną. Zniesiono limit obszaru dla tej strefy, a więc będzie mogła być znacznie mniejsza niż teraz w wielu uzdrowiskach. Strefa C - również obciążona pewnymi ograniczeniami inwestycyjnymi - nie będzie mogła obejmować miejscowości sąsiadujących z kurortem.

- Ta nowela wprowadza wiele pozytywnych zmian - uważa Jan Golba, burmistrz Muszyny Zdrój i prezes zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych. - Strefa A będzie mogła być nie tylko mniejsza, ale też obowiązkowe tereny zieleni w tej strefie ograniczono z 75 do 65 procent (w strefie B z 65 do 55 proc.).

 

Golba cieszy się, że wreszcie ruszą w uzdrowiskach (w strefach B i C) inwestycje blokowane dotąd brakiem planu zagospodarowania. Z tego powodu opóźnia się m.in. w Krynicy-Zdroju budowa centrum kongresowego i wielu prywatnych obiektów. Ze zmian cieszą się też szczawianie, choć woleliby, aby o nich nie pisać.

 

- Lepiej działać po partyzancku, bez rozgłosu, aby nie budzić przeciwników uzdrowiska i utworzenia osobnej gminy w naszej miejscowości - powiedział nam jeden z członków grupy inicjatywnej wydzielenia gminy Szczawa.

 

Autor: Iwona Kamieńska

 

Źródło: http://krakow.naszemiasto.pl




« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się