Brokuły bronią na nowotwory
Utworzono dnia: 2011-05-25

Kiełki brokułów i dojrzałe warzywa stanowią silną antynowotworową parę. Anty-rakotwórcze właściwości warzyw z rodziny kapustnych, takich jak brokuły, są już powszechnie znane, ale nowe badania wykazały, że można te własności dwukrotnie zwiększyć przez jedzenie dojrzałych warzyw i kiełków.

 

Kiełki brokułów są po prostu bardzo młodymi brokułami - uprawia się je trzy lub cztery dni, podczas gdy w pełni dojrzałe warzywa rosną do kilku tygodni.

 

Już trzy do pięciu porcji brokułów w tygodniu wystarczają, aby dać korzystne efekty anty-rakotwórcze, mówią naukowcy z University of Illinois. Te prozdrowotne skutki są uzyskiwane dzięki enzymowi zwanego mirozynazą, który działa jako środek przeciwzapalny, a także chroni przed rakiem. Warto pamiętać jednak, że wspomniany związek ulega zniszczeniu w zbyt długo gotowanych brokułach.

 

Co więcej suplementy zawierające „proszek" z tych warzyw nie posiadają zwykle opisywanego enzymu, więc w celu dostarczenia organizmowi dobrej ochrony przed chorobami trzeba jeść same warzywa. To, co jest godne uwagi w niektórych suplementach, a także pożywieniu, takim jak musztarda, rzodkiewki i wasabi, to substancja o nazwie sulforafan, który pomaga zwiększyć korzyści płynące z mirozynazy.

To oznacza, że mix z kiełków brokułów i suplementów lub dojrzałych warzyw znacznie zwiększa ich antyrakowe właściwości. Uczeni zaobserwowali lepsze wchłanianie prozdrowotnych składników, gdy kiełki i suplementy były spożywane równocześnie. Dzięki takiemu sposobowi jedzenia poziom pożądanych substancji we krwi był wyższy i szybciej osiągalny.

 

Jeśli chodzi sposób gotowania brokułów, to badacze polecają 3 -4 minut na parze jako idealny.

 

Źródło: http://www.zdrowie.senior.pl
« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się