„Widowiskowe” związki gen. Sikorskiego z Inowrocławiem
Utworzono dnia: 2011-05-23

Setki inowrocławian i gości uzdrowiska obejrzały widowisko poświęcone gen. Władysławowi Sikorskiemu. Przygotowano je w 130. rocznicę urodzin wybitnego męża stanu. Generał Sikorski - w czasie II wojny światowej Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu na Uchodźstwie - był związany z Kujawami i samym Inowrocławiem. Na czym te związki polegały, pokazał spektakl "Solanki kłaniają się Tobie. Generale..."

 

Dzisiaj każdy chciał mieć zdjęcie z generałem - tym pomnikowym, siedzącym w solankowym parku na ławeczce. Ten oblegany monument każe się domyślać bliskich związków gen. Sikorskiego z Inowrocławiem, w którym przed wojną często bywał. Historię jego pobytu na Kujawach wykorzystał inowrocławski historyk i regionalista Edmund Mikołajczak, tworząc scenariusz do spektaklu, w którym ukazał przełomowe chwile w życiu gen. Sikorskiego na Kujawach.

Związki generała Sikorskiego z Kujawami sięgają roku 1923 r. Zmęczony konfliktem z obozem piłsudczyków, podał się do dymisji z funkcji prezesa Rady Ministrów i zakupił tzw. resztówkę w Parchaniu - wsi położonej ok. 10 km na wschód od Inowrocławia. Tam, zwłaszcza wiosną i latem, mieszkał aż do roku 1939. W tym czasie odwiedzał też inowrocławskie solanki, korzystając chociażby z kąpieli leczniczych.

Widowisko "Solanki kłaniają się Tobie, Generale..." oglądała dziś m.in. rodzina generała ze strony brata. Stryjeczna prawnuczka Anna Zygler-Przysucha była mile zaskoczona zainteresowaniem, jakie wzbudza postać generała.

Niedzielny spektakl oglądało nie tylko wielu kuracjuszy, inowrocławian, dla których spektakl przygotowany przez aktorów Teatru Polskiego w Bydgoszczy, ale i uczniów I LO w Inowrocławiu, dla których był żywą lekcją historii.

 

Autor: Urszula Guźlecka

 

Źródło: http://www.tvp.pl/bydgoszcz
« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Zdrowotel Łeba
Łeba
(pomorskie)
cena od: 100 zł
Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
Jubilat - Uzdrowisko Lądek Zdrój
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 69 zł
22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
UZDROWISKO WYSOWA S.A. Sanatorium Biawena
38-316 Wysowa-Zdrój
(małopolskie)
cena od: 77 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się