Kiedy gmina uchwali plan zagospodarowania ochrony uzdrowiskowej
Utworzono dnia: 2011-05-18

Gmina, która decyzją ministra zdrowia uzyska możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego, sporządzi i uchwali miejscowy plan zagospodarowania strefy „A” ochrony uzdrowiskowej w terminie do 2 lat od otrzymania decyzji.

 

Czytelniczka pracuje w jednym z urzędów gminy.

 

– Jakie wymagania dla gmin przewidziano w przepisach znowelizowanej ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych – pyta pani Joanna z województwa małopolskiego.

 

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami na obszarze uzdrowiska lub obszarze ochrony uzdrowiskowej wydziela się trzy rodzaje stref ochrony uzdrowiskowej, oznaczone literami „A”, „B” i „C”:

 

Strefa „A”, dla której procentowy udział terenów zieleni wynosi nie mniej niż 65 proc., obejmuje obszar, na którym są zlokalizowane lub planowane zakłady lecznictwa uzdrowiskowego i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, a także inne obiekty służące lecznictwu uzdrowiskowemu lub obsłudze pacjenta lub turysty.

 

W strefie „A” ochrony uzdrowiskowej zabrania się m.in. budowy zakładów przemysłowych, stacji paliw oraz punktów dystrybucji produktów naftowych, autostrad i dróg ekspresowych. W strefie tej zabrania się również uruchamiania składowisk odpadów stałych i płynnych, punktów skupu złomu i punktów skupu produktów rolnych, składów nawozów sztucznych, środków chemicznych i składów opału. W strefie „A” zabrania się również prowadzenia targowisk, z wyjątkiem punktów sprzedaży pamiątek, wyrobów ludowych, produktów regionalnych, w formach i miejscach wyznaczonych przez gminę. Zabronione jest również organizowanie rajdów samochodowych i motorowych, a także organizowanie imprez masowych zakłócających proces leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, i działalności o charakterze rozrywkowym zakłócającej ciszę nocną w godz. 22.00 – 6.00, z wyjątkiem imprez masowych znajdujących się w harmonogramie imprez gminnych.

 

Gmina, która na podstawie decyzji ministra zdrowia uzyska potwierdzenie możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na swoim obszarze, sporządzi i uchwali miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla strefy „A” ochrony uzdrowiskowej w terminie do 2 lat od dnia otrzymania tej decyzji.

 

Znowelizowana ustawa została podpisana przez prezydenta.

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/ http://prawo.gazetaprawna.pl

 
« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się