Ważą się losy sanatorium
Utworzono dnia: 2011-05-14

Po zmianie ustawy uzdrowiskowej.


Nad dalszymi losami uzdrowiska debatować będą w przyszłym tygodniu augustowscy radni. – Jeżeli pozostanie, to miasto nie będzie mogło rozwijać się tak, jak planujemy – mówi burmistrz Kazimierz Kożuchowski. – Trzeba więc podjąć decyzję, w którym kierunku idziemy.

To ograniczy rozwój


Chodzi o zapisy w nowej ustawie uzdrowiskowej, która obowiązuje od marca bieżącego roku. W myśl tego dokumentu w tzw. strefie C nie mogą funkcjonować żadne zakłady przemysłowe. Tymczasem jest ona wyznaczana do granic administracyjnych miasta. A w przypadku Augustowa jeszcze dalej.

– W strefie znajduje się miejsce wydobycia leczniczych substancji – dodaje Kożuchowski. – My mamy borowinę, której pokłady są w pobliżu Kolnicy. Strefa C obejmuje więc też część augustowskiej gminy.Już działające zakłady przemysłowe będą mogły pozostać, ale nie otrzymają zgody na rozbudowę, czy modernizację.

– Oczywiście, nie ma mowy o tym, aby powstały nowe – dodaje burmistrz. – Tymczasem my planujemy m.in. budowę biogazowni.

Kożuchowski chce, aby radni z komisji ds. uzdrowiska zdecydowali, co dalej. Posiedzenie w tej sprawie ma się odbyć 19 maja.

– Nie wykluczone, że będziemy musieli zrezygnować ze statusu miasta uzdrowiskowego – informuje rozmówca. – Ale na taką decyzję będzie czas po konsultacjach ze wszystkimi zainteresowanymi oraz radą.

Zbigniew Polkowski, wójt augustowskiej gminy mówi, że w tej chwili samorząd nie planuje na terenie strefy C żadnych inwestycji. – Ale to nie oznacza, że za rok, czy dwa sytuacja się nie zmieni – zastrzega rozmówca.

Wójt nie chce wypowiadać się na temat zasadności utrzymania statusu miasta uzdrowiskowego.

– Najbardziej kompetentnym gremium jest rada miasta – przypomina. – Niech decyduje. My na tę chwilę, ani nie zyskujemy, ani nie tracimy na tym, że miasto jest uzdrowiskiem.

Sanatorium na 200 miejsc


Augustów jest miastem uzdrowiskowym od 1993 roku. Znacznie wcześniej, bo w latach 80. powstało sanatorium "Budowlani”.

Właścicielem obiektu był Skarb Państwa. Jeszcze dwa lata temu sanatorium miało być rozbudowywane. Była koncepcja rozwoju i pieniądze zarezerwowane w ministerstwie rozwoju regionalnego. Ostatecznie z planów nic nie wyszło, a obiekt w ubiegłym roku został sprzedany prywatnej firmie.

Sanatorium dysponuje 200 miejscami noclegowymi. Specjalizuje się w leczeniu dróg oddechowych oraz chorób reumatycznych.

 

Autor: Helena Wysocka

 

Źródło: http://www.wspolczesna.pl
« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się