Nowe uzdrowisko na Dolnym Śląsku? Szczytna ma już wodę
Utworzono dnia: 2011-05-12

W gminie Szczytna odkryto duże pokłady wody o podwyższonej mineralizacji. Eksperci z Państwowego Instytutu Geologicznego uważają, że skład wody ze Szczytnej może być bardzo podobny do tej z uzdrowisk w Polanicy i Dusznikach.

 

Znalezisko może być dużą szansą dla Szczytnej, koło której leżą miejscowości uzdrowiskowe Polanica-Zdrój i Duszniki-Zdrój. O tym, że w gminie są pokłady wody, wiadomo było już od wczesnych lat powojennych, gdy popłynęła ona z odwiertu w miejscowości Bobrowniki Stare, która teraz jest częścią Szczytnej. W 2009 roku władze gminy za niemal 700 tys. zł wykonały próbny odwiert w rejonie ul. Górskiej, gdzie odkryto pokład wody na głębokości 163 m.

 

- Trwają badania, które mają dokładnie określić jej skład. Na razie możemy powiedzieć tylko, że woda zawiera duże stężenie minerałów i mogłaby zostać uznaną za wodę leczniczą - mówi Wiesław Tracz, zastępca burmistrza Szczytnej.

 

Miasto szuka inwestora, który na 10-hektarowej działce przy ul. Górskiej wybudowałby rozlewnię wody lub hotel ze spa i basenami zasilanymi wodą mineralną.

 

- Prowadziliśmy już wstępne rozmowy z zainteresowanymi, ale na razie nie wpłynęły konkretne oferty - mówi Tracz. - Zależy nam na pozyskaniu inwestora, który będzie miał jasną wizję tego, jak chce wykorzystać odkryte pokłady wody.

 

Jego zdaniem turystyka uzdrowiskowo-sanatoryjna mogłaby być uzupełnieniem oferty turystycznej gminy. Miasto działkę przy ul. Górskiej wyceniło na 6 mln zł.

 

Obecność dużych pokładów wody mineralnej w Szczytnej potwierdziły także próbne odwierty wykonane w ubiegłym roku na zlecenie Państwowego Instytutu Geologicznego. - Instytut wykonał trzy odwierty w centrum miasta, z jednego z nich nastąpił silny samowypływ. Świadczy to o dużych pokładach i łatwości ich eksploatacji - dodaje Tracz.

 

Dla Macieja Kłonowskiego, zastępcy dyrektora Oddziału Dolnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego ds. Państwowej Służby Hydrogeologicznej, odkrycie wód mineralnych w Szczytnej nie jest zaskoczeniem. - Miasto leży w tej samej strefie tektonicznej i na tych samych skałach osadowych kredy, z których eksploatowana jest woda w pobliskich miejscowościach uzdrowiskowych. Badania określą, czy wodę ze Szczytnej można nazywać mineralną lub leczniczą, ponieważ te nazwy zarezerwowane są prawnie. Ale najprawdopodobniej będzie ona miała skład chemiczny zbliżony do wód mineralnych z Polanicy - twierdzi Kłonowski.

 

Autor: Dawid Zielkowski

 

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław/ http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw




« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się