Pocenie się jest zdrowe
Utworzono dnia: 2010-12-13

Robimy wszystko, żeby się nie pocić: dbamy o higienę, używamy dezodorantów i perfum. I dobrze, bo nikt nie luRobimy wszystko, żeby się nie pocić: dbamy o higienę, używamy dezodorantów i perfum. I dobrze, bo nikt nie lubi przebywać z osobami, które brzydko pachą. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że natura nie na darmo wymyśliła pocenie się. Jest ono niezbędne dla życia, reguluje temperaturę organizmu i pozwala pozbyć się toksyn. Pocić się trzeba, ważne jest jednak, żeby robić to w odpowiedni sposób i w miejscach do tego przeznaczonych.

W organizmie występują dwa typy gruczołów potowych: ekrynowe, które są umieszczone na całym ciele, choć najwięcej ich na dłoniach, stopach i czole. Wydzielają one pot w chwili zdenerwowania lub podekscytowania. Natomiast apokrynowe gruczoły są w mieszkach włosowych, najwięcej pod pachami. Uaktywniają się głównie podczas wysiłku fizycznego lub wysokiej temperatury.

 

Apokrynowe gruczoły potowe wytwarzają pot składający się z lipidów, protein i steroidów, które są doskonałą pożywką dla bakterii. Stąd nieprzyjemny zapach. Jego intensywność różni się w zależności od osoby. Poza tym każdy człowiek ma własną woń, która zależy od czynników genetycznych, ale też i diety.

Chłodzenie organizmu

Mogłoby się wydawać, że pocenie się dla człowieka jest tylko problemem. Musi bowiem codziennie zmagać się z zahamowaniem przykrego zapachu. Nic bardziej błędnego. Pocąc się organizm kontroluje temperaturę ciała. Im bardziej nagrzewa się skóra, tym więcej wody wydala organizm, co pozwala się ochłodzić. W ekstremalnej sytuacji termicznej, np. podczas wysiłku, w upale - utrata wody może wynosić nawet do 10 litrów.

Pocimy się intensywniej nie tyko podczas upałów, ale też w czasie ostrej zimy. To dlatego w duży mróz chce się pić. Przy temperaturze powietrza poniżej -20-30 stopni Celsjusza organizm intensywnie oddaje ciepło wytwarzając parę wodną. Dlatego kiedy dmuchniemy powietrzem z ust na dużym mrozie, wydobędzie się właśnie para. Zapotrzebowanie na wodę w mroźnie dni jest takie samo jak w upalne lato. Dlatego należy uzupełniać płyny, nawet do 3 litrów na dobę.

Sport i sauna

Z potem eliminowanych jest wiele produktów przemiany materii, substancji toksycznych, które dostarczamy z pożywieniem, wdychamy ze spalinami, czy dymem papierosowym. Toksyny tworzą się też w wyniku rozpadu komórek, w tym tłuszczowych. To dlatego tak istotne jest ich wydalanie, kiedy stosujemy dietę i chudniemy. Organizm zanieczyszczają przyjmowane leki, które niekorzystnie wpływają na równowagę biologiczną flory jelit i zmniejszają zdolność do samooczyszczania organizmu.

Natomiast wysoka temperatura powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry, wzmożone pocenie się i wydalanie toksyn. To dlatego sauna jest taka zdrowa. Podczas 0,5-1 godziny pobytu można wypocić kilka litrów wody. Warto jednak pamiętać żeby korzystać z niej zgodnie z zaleceniami, czyli chłodzić organizm i koniecznie uzupełniać płyny. Z sauny można korzystać nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Powinny z niej zrezygnować osoby, które mają problemy z układem krążenia, sercem, nadciśnieniem, chorobami nerek i zakaźnymi.

Dla tych, którym sauna nie służy, alternatywą są tzw. kabiny infrared na podczerwień. Panuje tam niższa temperatura, a promienie IR wnikają do 4 cm w głąb ciała. Namiastką sauny jest branie prysznica z naprzemiennie ciepłą i chłodną wodą. Zmiany temperatury pobudzają krążenie krwi i limfy, a wtedy organizm lepiej się dotlenia. Skóra poci się również podczas intensywnego ruchu, co też pozwala na eliminację toksyn.

 

Szczególnie nieocenione właściwości oczyszczające ma intensywny spacer i joga. Podczas wykonywania asan napinają się i rozciągają mięśnie, poprawia się ukrwienie i przepływ krwi. Powoduje to dotlenienie orgazmu i eliminację toksyn. Właściwie każdy rodzaj sportu jest dobry, warto dobrać go do indywidualnych preferencji, bowiem ma być nie tylko zdrowy, ale też przyjemny. Jeśli joga jest zbyt męcząca, albo zwyczajnie nudzi, można zdecydować się na aerobic, pływanie, czy taniec.

Uzupełnianie wody

Pocenie się ma pozytywny wpływ na kondycję pod warunkiem jednak, że nie doprowadzamy do odwodnienia organizmu. Razem z potem wydalamy bowiem nie tylko duże ilości wody, toksyny, zatruwający organizm kwas moczowy i amoniak, ale też ważne elektrolity - chlorek sodu, sole magnezu, wapnia i potasu.

Poza tym woda umożliwia przemianę materii i jest nośnikiem składników odżywczych. Dlatego koniecznie trzeba uzupełniać płyny. Ilość zależy od tego, jak duże są jej ubytki. Warto pić codziennie około 1-2 litry niegazowanej wody, a podczas intensywnego pocenia się nawet do 3 litrów dziennie.

 

źródło: http://kobieta.wp.pl/kat,48756,page,1,title,Pocenie-sie-jest-zdrowe,wid,12936163,wiadomosc.html




« przejdź do wszystkich aktualności
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się