Mrzeżyno

Nadmorska miejscowość wypoczynkowa i kąpielisko morskie w północno-zachodniej Polsce, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim. Jest jedną z dwóch miejscowości nadmorskich gminy Trzebiatów.

Miejscowość posiada rozbudowaną bazę wypoczynkowo-noclegową, wykorzystywaną w sezonie letnim, kiedy dominuje funkcja turystyczno-wypoczynkowa. Usytuowany jest tu port morski, będący jedną z baz rybołówstwa morskiego w Polsce. Znajduje się tu także osiedle mieszkaniowe dla tutejszej jednostki wojskowej.

 

Mrzeżyno znajduje się w strefie klimatu kształtującego się pod silnie dominującym wpływem Morza Bałtyckiego oraz w strefie klimatu o przewadze silnie modyfikujących wpływów Oceanu Atlantyckiego.

Decydujący wpływ na mikroklimat tego obszaru ma Morze Bałtyckie, a w szczególności na zawartość w powietrzu – głównie na plażach – korzystnego dla zdrowia aerozolu, składającego się m.in. z cząsteczek soli oraz jodu. Aerozol morski występuje na przestrzeni 200 m w głąb lądu, a największe jego stężenie jest na plaży. Ma on zdolność przenikania do najdalszych odcinków dróg oddechowych, czym tłumaczy się jego korzystne działanie w schorzeniach tych dróg.

Co roku latem z powodu walorów krajoznawczych i wypoczynkowych Mrzeżyno odwiedza duża liczba turystów i osób przyjeżdżających nad Morze Bałtyckie. Walorami turystycznymi miejscowości są: położenie nad morzem, ujście rzeki, mikroklimat nadmorski, piaszczyste plaże, port morski, bory bażynowe, możliwość wędkowania.

Do atrakcji turystycznych w Mrzeżynie można zaliczyć: falochrony portowe, pomnik Zaślubin Polski z morzem, a także neoromański kościół z 1912 roku. W okresie letnim są organizowane niewielkie imprezy kulturalne, w których uczestniczy część mieszkańców, a także wypoczywający w miejscowości turyści. Większość imprez ma związek z nadmorskim położeniem i odbywa się w porcie bądź na mrzeżyńskiej plaży.

Do aktywnych form spędzania czasu w miejscowości należą spływy kajakowe rzeką z Trzebiatowa, a także wykorzystanie okolicznych lasów na spacery i wycieczki rowerowe. W mrzeżyńskim porcie organizowane są także rejsy po morzu statkiem Czerwony Szkwał. Poza okresem letnim w Mrzeżynie można zaobserwować sztormy. Mrzeżynie oferuje możliwość wędkowania na morzu, nad rzeką oraz na pobliskim jeziorze Resko Przymorskie.

Kąpielisko Mrzeżyno jako jedno z nielicznych w Polsce w sezonach 2005–2007, 2009 i 2010 roku otrzymało Błękitną Flagę – certyfikat potwierdzający najwyższą dbałość o bezpieczeństwo plażowiczów, środowisko oraz czystość wody. Znajduje się tu rozwinięta baza noclegowa, m.in.: miejsca noclegowe, pensjonaty, ok. 40 ośrodków wypoczynkowych, gminny kemping o powierzchni 5,5 ha z 300 miejscami na polu namiotowym oraz polu karawaningowym. W sezonie letnim otwierana jest duża liczba sklepów, lokali gastronomicznych i usługowych. Co roku na 2 miesiące stawiane jest wesołe miasteczko.

 

źródło: http://pl.wikipedia.org
« powrót
Reklama esanatoria.eu
Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A.

Polecane sanatoria

Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów
Augustów
(podlaskie)
cena od: 99 zł
SP ZOZ Sanatorium MSW
Krynica - Zdrój
(małopolskie)
cena od: 80 zł
Sanatorium Polonia
Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 47 zł
Sanatorium Łączność
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 110 zł
Willa Alfa
Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 65 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się